تاکید امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس بر احترام به حقوق اقوام و مذاهب در کشور

1

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس با اشاره به نقش‌آفرینی اهل‌سنت در دفاع از مرزها و تمامیت ارضی کشور و پیوند جامعه اهل‌سنت با ایران، بر لزوم حفظ حرمت و حقوق اقوام و مذاهب در کشور تاکید کرد.
به گزارش سنی‌آنلاین، شیخ سید عبدالباعث قتالی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، اظهار داشت: اگر ایران و این سرزمین را ملاک قرار دهیم، همۀ ما از هر قوم و مذهب در این سرزمین جایگاهی داریم. این کشور از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده است که حرمت و حقوق هر یک از آنها باید محترم شمرده شود.
ایشان ادامه داد: اکثریت قریب به اتفاق اهل‌سنت ایران را قوم فارس یا اقوام اصیل ایرانی مثل بلوچ و کرد تشکیل می‌دهند که زبان آنها شاخه‌ای کهن از زبان فارسی اصیل است و این میراث فرهنگی و زبانی را در طول قرن‌ها حفظ کرده‌اند. زبان مادری خود بزرگترین دلیل پایبندی این اقوام به سرزمین ایران است.
سید عبدالباعث قتالی در ادامه به نقش اهل‌سنت در دفاع از تمامیت ارضی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تاریخ اهل‌سنت در ایران همواره با جنگ و کشمکش در مقابل تجاوز بیگانگان به کشور همراه بوده است. اهل‌سنت در طول تاریخ پاسدار مرزهای این کشور بوده‌اند.
امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس در ادامه افزود: اهل‌سنت در طول تاریخ تلاش کرده است ایرانی بماند و به ایران وفادار باشد و هرگاه به آن فرصت دهند به ایران خدمت کند. پیوند جامعۀ اهل‌سنت و ایران پیوندی اصیل است و این پیوند در چارچوب حفظ وحدت ملی ایران تعریف می‌شود.
شیخ عبدالباعث قتالی در این گفت‌وگو پیرامون حادثۀ تروریستی اخیر در اهواز، ضمن محکوم دانستن این حمله، اظهار داشت: اینگونه حرکات به‌ویژه آنکه در آنها افراد غیرنظامی و بعضاً زنان و کودکان قربانی می‌شوند، از لحاظ شرعی و عقلی محکوم است.
ایشان با اشاره به اهمیت «حفظ امنیت» در کشور، «رفع نابرابری‌ها در مناطق محروم» را در این زمینه مورد تاکید قرار داد و گفت: نباید وحدت و امنیت ملی کشور را دست‌ کم بگیریم. در این زمینه علاوه بر افزایش تدابیر امنیتی، باید زمینۀ توسعه و رفع نابرابری در برخی مناطق محروم کشور فراهم شود تا دشمنان این فرصت را پیدا نکنند که از محرومیت‌ها و نارضایتی‌های پنهان سوءاستفاده کنند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

یک نظر دهید