خطبه هشتصد وهفتمین (۸۰۷) نمازجمعه اهل سنت صادقیه تهران

0

خطبه هشتصد وهفتمین (۸۰۷) نمازجمعه اهل سنت صادقیه تهران، بتاریخ(۹) فروردین ۱۳۹۸ برگزار گردید که موضوع این خطبه : درسهایی از حادثه اسراء و معراج
در آستانه شبِ « اسراء و معراج» هستیم. این سفر مبارک درسهای زیادی برای مسلمانان دارد که برخی از آنها را خدمتتان عرض می نمایم
مقدمتا خدمتتان عرض کنم که حادثه اسراء و معراج هم در احادیث وهم در کتابهای سیره بطور مفصل آمده ،و همچنین یکی از سوره های قرآن اسراء نامیده شده که : الله متعال در باره اسراء در اولین آیه از سوره اسراء فرموده است: (سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ تسبيح و تقديس خدائي را سزا است كه بنده خود ( محمّد پسر عبدالّله ) را در شبي از مسجدالحرام ( مكّه ) به مسجدالاقصي ( بيت المقدّس ) برد ، آنجا كه دَور و بر آن را پربركت ( از اقوات مادي و معنوي ) ساخته ايم لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا تا ( در اين كوچ يك شبه زميني و آسماني ) برخي از نشانه هاي ( عظمت و قدرت خداوندي ) خود را بدو بنمايانيم ( و با نشان دادن فراخي گستره جهان و بخشي از شگفتيهاي آن ، او را از بند دردها و رنجهاي زمينيان برهانيم و با دل و جرأت بيشتر به ميدان مبارزه حق و باطل روانه گردانيم ) . إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ) (اسراء: ۱) بي گمان خداوند بس شنوا و بينا است . ( نه سخني از او پنهان و نه كاري از او نهان مي ماند ).
الله متعال درباره معراج هم در سوره نجم از آیات ۱۳تا۱۸چنین فرموده: (وَلَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرَى)او كه بار ديگر ( در شب معراج ) وي را ديده است. (عِندَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى ) نزد سدرةالمنتهي .که مكاني است در آسمانها (عِندَهَا جَنَّةُ الْمَأْوَى) بهشت كه منزل ( و مأواي متقيان ) است در كنار آن است (إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ مَا يَغْشَى) در آن هنگام ، چيزهائي سدره را فرا گرفته بود كه فرا گرفته بود ( و چنان عجائب و غرائبي ،که قابل توصيف و بيان ، با الفباي زبان انسان نيست ) (مَا زَاغَ الْبَصَرُ وَمَا طَغَى) چشم ( محمد در ديدن خود به چپ و راست ) منحرف نشد و به خطا نرفت ، و سركشي نكرد و ( تنها به همان چيزي نگريست كه مي بايست ببيند و بنگرد ) یعنی آنچه ديد عين واقعيت بود و حقيقت داشت(لَقَدْ رَأَى مِنْ آيَاتِ رَبِّهِ الْكُبْرَى) او بخشي از نشانه هاي بزرگ ( و عجائب ملكوت ) پروردگارش را ( در آنجا ) مشاهده كرد ( از جمله ، سدرةالمنتهي ، بيت المعمور ، بهشت ، دوزخ ، و جبرئيل را با قيافه فرشتگي خود ) .
اینک برخی از درسهای این حادثه بزرگ که یک سال قبل از هجرت واقع شده است حقیقت نقشه مهندسی ومعماری تمدن اسلامی بود درعبارتنداز:
۱) این سفر صريحاً گوياي اين درس به ما است که سیدنا محمدصلی الله علیه وسلم ، پيامبر «قبلتين» وامام «مشرقين» و «مغربين» و جانشين پيامبران گذشته و پيشواي نسلهاي آينده است. باید، شهر «مکه» با شهر «قدس» و مسجدالحرام با مسجد الاقصي همیشه پیوند داشته باشد وپیوندشان گسسته نگردد.
۲) در این سفر ساير پيامبران پشت سر پیامبر اسلام نماز خواندند. از اين واقعه در حقيقت این درس را فرا می گیریم که: رسالت محمد صلی الله علیه وعلی آله وصحبه وسلم فراگير و امامتش جاوداني و تعاليم وي انسان ساز است و صلاحيت رهبري همه بشریت را در هر زمان و مکانی دارا مي باشد . نماز خواندن ساير پيامبران پشت سر پيامبر اسلام، دليلي است بر اينکه آن بزرگواران رهبري و پرچمداري را به پیامبر بزرگ اسلام سپردند.برای همین در سوره اسراء، شخصيت پيامبر اکرم صلي الله عليه و سلم ، به عنوان فرد برگزيده اي مشخص شد و امامت و رهبري او توصيف گردید و جايگاه امتي که پيامبر اکرم صلي الله عليه و سلم در ميان آنها مبعوث شده بود و آنان به او ايمان آورده بودند نيز بيان گردید و نقش و رسالت اين امت که در جهان و در ميان ملتها ممتاز مي باشد، بازگو گردید.
۳)درس سوم ما باید این باشد که همه مسلمانان عالم اهميت وجایگاه مسجدالاقصي را درک کنند و خود را در برابر آن مسوول بدانند:همانطوری که صحابه رضوان الله علیهم وقتی دیدند مسجدالاقصی در تحت فرمانروايي روميها اسير است؛ در خلافت سیدنا عمر بن خطاب رضی الله عنه آن را آزاد کردند و بعد از آن همواره مسجدالاقصي در امنيت و آسايش قرار داشت تا اينکه در قرن پنجم هجري صليبي ها در آن به مدت يک قرن به فساد و تباهي پرداختند؛ سپس مسلمانان آن را به فرماندهي صلاح الدين ايوبي آزاد کردند و اينک در اشغال يهوديان صهیونیسم که همه مسلمانان اعم از حکام و مردم مسلمان باید خود را در باره آزادسازی آن مسوول بدانند.
باید مسلمانان بدانند که پيوند مسجدالحرام با مسجدالاقصي بيانگر اين موضوع است که تهديد مسجدالاقصي تهديد مسجدالحرام است و از نيل تا مسجدالاقصي مقدمه اي براي اشغال از نيل تا مسجدالحرام است؛ پس مسجدالاقصي دروازه اي است که به سوي مسجدالحرام باز مي شود و از دست رفتن مسجدالاقصي و افتادن آن در دست صهیونیسم به معني اين است که امنيت مسجدالحرام و حجاز نيز مورد تهديد است و دشمنان به آن چشم دوخته اند و تاريخ گذشته و حال اين را تأييد مي نمايد.بعد از جنگ ۱۹۶۷ ميلادي که صهیونیستها، بيت المقدس را اشغال کردند، رهبرانشان فرياد برآوردند که هدف بعدي اشغال حجاز و قبل ازهمه مدينه و خيبر است.دافيد گوريون، رهبر يهوديها، بعد از اينکه لشکريان صهیونیست، قدس را محاصره مي نمايند، در جمع سربازان و جوانان صهیونیستی که در نزديک مسجدالاقصي گرد آمده بودند، حاضر شد و در جمع آنها سخنراني آتشيني ايراد نمود و با اين گفته اش آن را به پايان رساند: «ما قدس را گرفته ايم و اينک راهمان را به سوي يثرب ادامه مي دهيم.» خانم گولدا مائير نخست وزير صهیونیسم بعد از اشغال بيت المقدس و خليج ايالت عقبه مي گويد: «بوي پدران و نياکانم در مدينه و حجاز به مشامم مي رسد و آنها سرزمينهاي ما هستند که آنها را پس خواهيم گرفت.» صهیونیستها از آن تاريخ به بعد، نقشه اي براي دولت آينده ی خود منتشر نمودند که از فرات تا نيل تمام منطقه را در برمي گيرد و جزيره ی عربي ، اردن ، سوريه ، عراق ، مصر ، يمن ، کويت و تمام خليج در اين نقشه قرار دارد و آنها بعداز پيروزي خود در سال ۱۹۶۷ ميلادي اين نقشه را در اروپا توزيع کردند.
۴)درس چهارم که باید از این سفر بگیریم اینست که به اقامه نماز اهميت بدهیم چون جايگاه بزرگی در دین اسلام دارد که متاسفانه خیلی از مسلمانان در نمازهایشان کاهل هستند: براساس سنت و احاديث نبوي نماز پنجگانه یومیه در شب عروج پيامبر اکرم صلي الله عليه و سلم به آسمانها فرض شده است و آن گونه که ابن کثير گفته است: اين امر بيانگر اهميت و عظمت نماز است.

۵)درس پنجم که به نطرمن درس بسیار مهمی است که تاقیامت باید مسلمانان از این درس غافل نشوند اینکه آن حضرت خطرهاي بيماريهاي اجتماعي و کيفر آنها را در شب اسراء و معراج مشاهده کرده بود برای امتش بيان داشت: چون کافی است چنین بیماریهایی ،حتی بدون دشمنان خارجی امتی را از پا درآورد و آن را ازجایگاه واقعی خود که رهبریت بشریت است پایین بیندازد و او را دنباله رو سایرین کند. از جمله مي توان به امور ذيل اشاره کرد:۱) کيفر غيبت و غيبت کنندگان: پيامبر اکرم صلي الله عليه و سلم در معراج افرادي را ديد که گوشت مرده را مي خورند، جبرئيل گفت: «اينها کساني هستند که با غیبت کردن مسلمان دیگر گوشت مردم را مي خورند.» (الفتح الرباني، اسناد آن صحيح است).۲) کيفر خوردن اموال يتيمان: پيامبر اکرم صلي الله عليه و سلم در آن شب مرداني را ديد که لبهاي بزرگي مانند لب شتر دارند و در دستهايشان قطعه هاي بزرگي از آتش است وسنگهاي بزرگي به دهانشان زده مي شود که از پشتشان خارج مي شود. جبرئيل گفت: اينها کساني هستند که از روي ستم و ظلم، مال يتميان را خورده اند. (فتح الباري شرح صحيح البخاري)۳) کیفر رباخواران: پيامبر اکرم صلي الله عليه و سلم قومي را ديد که شکمهايشان مانند خانه ها بود و در آن مارهايي بود که از بيرون، شکمشان ديده مي شد. جبرئيل گفت: اينها رباخواران اند. (تفسير ابن کثير)۴) کيفر و سزاي زناکاران ۵)آنهايي که زکات نمي دهند ۶) کساني که پيام آور فتنه هستند ودر امانت بي اعتنايي و سستي مي کنند را بيان فرمود. (تفسير طبري، الفتح الرباني)۷) پاداش مجاهدان: پيامبر اکرم صلي الله عليه و سلم بر گروهي گذر نمود که در يک روز مي کارند و در همان روز درو مي کنند و پس از اينکه درو مي کنند باز به همان شکل اوليه برمي گردد. جبرئيل گفت: «اينها مجاهدان راه خدايند که نيکيهايشان هفتصد برابر مي شود و چيزي از آنها کاسته نمي شود.»مجاهدانی که با دشمنان خطرناک مقدسات اسلامی وغاصبان مسجد الاقصی جهاد می کنند.
در ضمن،حادثه معراج و اسرا در ادبیات غنی فارسی هم موجود هست مثلا:
حافظ درسی که از این حادثه گرفته اینست :که اي بلندنظر شاهباز سدره نشين//نشيمن تو نه اين کنج محنت آبادست…تو را ز کنگره عرش مي زنند صفير//ندانمت که در اين دامگه چه افتادست…
سعدی هم یکی از حوادث آن شب را به نظم کشیده وچنین می گوید:.. شبي بر نشست از فلک برگذشت … به تمکين و جاه از ملک برگذشت//چنان گرم در تيه قربت براند … که در سدره جبريل از او بازماند//بدو گفت سالار بيت الحرام … که اي حامل وحي برتر خرام//چو در دوستي مخلصم يافتي … عنانم ز صحبت چرا تافتي؟//بگفتا فراتر مجالم نماند … بماندم که نيروي بالم نماند//اگر يک سر مو فراتر پرم … فروغ تجلي بسوزد پرم
خوب بزرگواران این چند روز،روزهای سختی برای سیل زدگان بود هرچندکه درود به آن عده مسوولان دلسوز و این مردم مهربان و با غيرت که برای كمك به هم ميهنان خود سنگ تمام گذاشتند.ولی ویرانی سیل در برخی از استانها مخصوصا در گلستان خیلی بیش از اینهاست وباز به کمکهای شما مهربانان نیاز هست.می توان با همراهی و همدلی کمک کرد تا برادران وخواهران ما در آن مناطق از این شرایط سخت‌ به وجود آمده با سربلندی و موفقیت عبور کنند.
مرحوم مغفور جناب آقای محمد آرین نژاد که از فعالان فرهنگی اهل سنت در تهران بود که خصلت خوبی است اینکه انسان فقط برای خودش وخانواده اش زندگی نکند بلکه برای اجتماع ودر اجتماع هم مفیدباشد در حد توان تلاشی بکندوسالها بود که در نماز جمعه صادقیه حضور داشتند دار فانی را وداع گفتند که از خداوند برای ایشان رحمت ومغفرت می طلبیم اللهم اغفرله وارحمه…

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید