در زمان رژیم شاهنشاهی اهل سنت هیچ هویتی نداشتند

0

مولوی یعقوبی از ائمه جمعه اهل سنت مازندران طی ارتباطی تلفنی با سایت پرسشگران درباره دهه فجر و راهپیمایی ۲۲ بهمن نکاتی را فرمودند که به سمع و نظر همراهان گرامی سایت پرسشگران می رسانیم.

ایشان فرمودند : هرکشوری استقلال خود را به یکدیگر تبریک می گوید و با شکوه جشن میگیرد و همواره برای استقلالی که بدست آورده خوشحال اند و خون شهدایی که در این راه به زمین ریخته شده را پاس می دارد. به هر حال در زمان شاه که یک چیزهایی به مردم یاد می دادند که شما اینکار را بکنید و اینگونه از حکومت شاه حمایت کنید و برخی مردم این کارها را می کردند اما دهه ی مبارکه فجر که از ۱۲ تا ۲۲ بهمن بر هر ایرانی و  هر فرزندی از فرزندان ایران که در هرجای دنیا که زندگی می کنند لازم است این ایام الله را که خدای عز و جل هم در سوره ابراهیم اشاره به ایام الله می کند. حالا اینکه ما در ایران در این روزها که به نام ایام الله است بر خود واجب میدانیم که در روز ۲۲ بهمن برای خودنمایی و برای اینکه باز با آرمان های امام راحل تجدید بیعت شود برای این که استقلال کشورمان را مجددا به رخ جهانیان بکشیم و با آن بیعت مجدد داشته باشیم. بر ما لازم است که ما این ایام را بزرگ بداریم .

مولوی یعقوبی اضافه کرد: اهل سنت در زمان رژیم شاهنشاهی، هیچ برنامه ای نداشتند نه در حوزه های عملیه شان و نه در مدارس دینی دیگرشان هیچ مساله ای نبود هیچ هویتی نداشتند. حال ممکن است بعضی انسان ها، حرف هایی بزنند چون اطلاعاتشان در این زمینه کم هست مطالعه شان کم هست و اهل سنت در زمان طاغوت هیچ مراسمی نداشت، هیچ جایگاهی نداشت، هیچ هویتی برای ما تعریف نشده بود.

وی افزود: درواقع که ما بدانیم مثلا مولانا عبدالعزیز “ره”  در زاهدان اعلام کند، مولانا شمس الدین مطهری در خواف برنامه ای اعلام کند، مثلا پدر حاجی قاضی در تربت جام یا حاج آخوند نظری در استان گلستان یا نوری زاد در گلستان، اینها آخوندهای مطرحی بودند علمای مطرحی بودند. ما ندیدیم که از اینها مثلا درطول سال بگویند که جشنی هست، گرد همایی هست، همنشینی هست همفکری برای اهل سنت هست.

مولوی یعقوبی در پایان فرمود: اما الحمدلله الآن خب برای اهلسنت همینکه حوزه های علمیه اهل سنت در تهران دفتری دارد، یک رییسی دارد، میتوانند امتحاناتی بدهند و مدرک بگیرند. میتوانند در هر کاروان اهل سنت دو نفر به عنوان راهنمایان و مرشدین حج مشرف می شوند. برای خانم ها روحانی خانم مشرف میشود. در دستگاه قضاوت باز می بینیم با اینکه در منطقه مثلا قاضی اهل تشیع هست بازهم میگوند که نظر فقه خودتان را درباره میراث و درمورد طلاق و نکاح و دعواهای بین مردم می بینیم نظر فقه حنفی، شافعی و … . اینها همه الحمدلله از برکات همین انقلاب است. و هرکسی که کتمان بکند از روی یک بغض و عناد و از روی یک ناراحتی است. هرکسی میتواند به نوعی از کسی خوشش بیاد و همانطور درمقابل هم میتواند به نوعی بدش بیاید همانطوری که رسول خدا “صلی الله علیه وسلم” از ابولهب بدش می آمد و هیچ وقت رستگار و هدایت نشد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید