دولتمردان آمریکایی ضمن عذرخواهی از مردم، در راستای «مقابله با نژادپرستی» و «اجرای عدالت» تلاش کنند

0

🕌 شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید:
❇️ دولتمردان آمریکایی ضمن عذرخواهی از مردم، در راستای «مقابله با نژادپرستی» و «اجرای عدالت» تلاش کنند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز جمعه (۱۶ خرداد ۱۳۹۹) در فرازی از سخنان‌شان در جمع نمازگزاران زاهدانی، با اشاره به تظاهرات و اعتراضات جاری در ایالت‌های مختلف آمریکا، ضمن نکوهش «اندیشه‌های نژادپرستانه»، دولتمردان آمریکایی را به «عذرخواهی از مردم» و «مقابله با نژادپرستی» توصیه کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: امروز جهان شاهد نژادپرستی اکثریت سفیدپوستان علیه اقلیت سیاهپوستان در آمریکا است.
ایشان ادامه دادند: بخشی از سفیدپوستان در آمریکا نسبت به سیاهپوستان این کشور نگاه منفی دارند، چنان‌که اخیراً یک پلیس سفیدپوست آمریکایی یک سیاهپوست را زیر پاهای خودش خفه کرد و به قتل رساند.
خطیب جمعه زاهدان افزودند: تمام مردم جهان از مشاهده این اقدام پلیس آمریکا به شدت ناراحت شده و جریحه‌دار شدند. مردم آمریکا نیز در واکنش به این اقدام اعتراض کردند و سیاهپوست و سفیدپوست در قالب یک خیزش بزرگ مردمی در این کشور علیه نژادپرستی قیام کرده‌اند به‌طوری‌که سیاستمداران آمریکایی در کاخ سفید از این اعتراضات به وحشت افتاده‌اند.
خطیب جمعه زاهدان افزودند: ما گمان نمی‌کردیم در آمریکا تا این اندازه نژادپرستی باشد که یک پلیس که مسئول تأمین امنیت و حفاظت از جان مردم است، یک سیاهپوست را به‌خاطر انگیزه‌های نژادپرستانه به قتل برساند.
مولانا عبدالحمید در ادامه اظهار داشتند: نژادپرستی اندیشه‌ای بسیار زشت و نفرت‌انگیز است. آمریکایی که ادعای فرهنگ و تمدن و پیشرفت دارد، اقدام نژادپرستانهٔ پلیس سبب سرافکندگی و شرمساری دولتمردان این کشور در مقابل جهانیان شد.
ایشان ادامه دادند: بهترین راه برای پایان‌دادن به اعتراضات مردمی در آمریکا آن است که دولتمردان و سیاستمداران آمریکایی علاوه بر عذرخواهی از ملت این کشور و سایر مردم جهان، در راستای اجرای عدالت و مقابله با نژادپرستی نیز تلاش کنند.

🔹 هر نوع تعصب قومی، دینی و مذهبی که مانع اجرای عدالت بشود، مردود است
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان تصریح کردند: هر نوع نژادپرستی و تعصبات قومی و مذهبی و دینی که مانع اجرای عدالت بشوند و به ظلم و تضییع حقوق شهروندی منجر شوند، محکوم و‌ مردود هستند. الله تعالی می‌فرماید: «ولایجرمنکم شنئان قوم علی أن لاتعدلوا»؛ تعصبات و بغض‌های دینی، قومی، مذهبی و نژادی نباید مانع اجرای عدالت و تضییع حقوق شهروندی بشوند.
مولانا عبدالحمید در ادامه تاکید کردند: توصیه ما به سیاستمداران آمریکایی و سایر دولتمردان جهان آن است که با نژادپرستی و تعصبات بی‌جای قومی و مذهبی که مانع اجرای عدالت و تحقق حقوق شهروندی می‌شوند مقابله کنند.
ایشان ادامه دادند: از ویژگی‌های ملت‌های توسعه‌یافته آن است که خودشان را از قید تعصبات بی‌جا خلاص می‌کنند و در راستای اعطای حقوق شهروندی و اجرای عدالت و تأمین آزادی‌ها تلاش می‌کنند.
مدیر دارالعلوم زاهدان به تاکید اسلام بر نکوهش نژادپرستی اشاره کردند و گفتند: دین اسلام همواره با نژادپرستی و تعصبات خشک و بی‌جا مبارزه کرده است. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم خطاب به دو صحابی که هنگام مشاجره هر کدام قوم و قبیلهٔ خودش را به حمایت طلبید، فرمودند: از بکاربردن این  «کلمات بدبو» اجتناب کنید.
ایشان خاطرنشان کردند: اگر یک فرد به‌خاطر انگیزه‌ها و تعصبات قومی، یک فرد بی‌گناه و بی‌دفاع را بزند یا به قتل برساند این از نگاه اسلام محکوم است.

🔹 قوای سه‌گانه در راستای اجرای عدالت و رفع تبعیض که از مهمترین اهداف و آرمان‌های امام راحل بودند، تلاش کنند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان، به سالگرد ارتحال امام خمینی اشاره کردند و گفتند: ۱۴ خرداد؛ سالروز ارتحال امام راحل را پشت سر گذاشتیم. امام خمینی صدای آزادی را در جهان بلند کرد و علیه استکبار و استعمار زمان به‌پا خاست و ملت‌های مظلوم دنیا را به آزادی‌خواهی فراخواند.
ایشان خاطرنشان کردند: یاد و خاطره امام راحل و همچنین مناسب پانزدهم خرداد را گرامی می‌داریم و امیدوارم مسئولان امر، قوای سه‌گانه و تمام دولتمردان تمام تلاش‌شان را در راستای اجرای عدالت و رفع تبعیض که از مهمترین اهداف و آرمان‌های امام راحل بود، به‌کار گیرند.

مولانا محی‌الدین بلوچستانی رحمه‌الله از علمای سرشناس بود که رنج‌ها و مریضی‌های زیادی را تحمل کرد
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان به درگذشت مولانا محی‌الدین بلوچستانی اشاره کردند و گفتند: جناب مولانا محی‌الدین بلوچستانی، در شهر کویته پاکستان وفات کردند.
مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: مولانا محی‌الدین بلوچستانی یکی از علمای سرشناس این دیار بود که رنج‌ها و مریضی‌های متعددی را تحمل کرد. درگذشت ایشان سبب تألم و تأثر بسیاری از مردم منطقه شد. درگذشت ایشان را به بازماندگان و تمام کسانی که از این موضوع متالم شده‌اند تسلیت می‌گویم. الله تعالی درجات آن مرحوم را بلند فرماید.

🔸 مدیر دارالعلوم زاهدان در پایان سخنان‌شان به درگذشت حماد آخوند احمدی، خطیب جمعه کلاله نیز اشاره کردند و برای ایشان دعای مغفرت و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر را مسئلت کردند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید