رمضان، ماه عبادت و بندگی

0

رمضان، ماه عبادت و بندگی
✍🏼 مولوی عبداللطیف نارویی

#رمضان چه ماهی است؟
قبل از اینکه ما پاسخ دهیم، الله تعالی در قرآن کریم پاسخ داده است: «شهر رمضان الذی اُنزل فیه القرآن».
رمضان، ماهی است که قرآن در آن نازل شده است، هدایتی برای انسان‌ها تا در پرتو رهنمودهای حیات‌بخش آن، زندگی نوین و ارزشمندی را برای خود رقم بزنند.
رمضان ماه احیای معنویت است، زیرا در طول یازده ماه، قلب انسان بر اثر آلودگی‌های گوناگون زنگ و غبار می‌گیرد و این ماه، تمرین طهارت و پاکیزگی قلب است. قرآن کریم زنگار دل‌ها را شستشو می‌دهد و قلب را پاک و مصفا و مطهر می‌گرداند.
رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرموده است: «إن هذه القلوب تصدأ کما یصدأ الحدید. قیل: و ما جلائها؟ قال: تلاوة القرآن و ذکرالموت؛ این دل‌ها زنگ می‌گیرند همان‌گونه که آهن زنگ می‌گیرد. صحابه عرض کردند: صیقل آن چیست؟ فرمود: تلاوت قرآن و یاد مرگ.» (رواه البیهقی في الشعب)
قرآن ذکر الله تعالی است که دل‌ها را زنده می‌کند و با الله تعالی پیوند می‌دهد. پس باید تلاوت قرآن، تدبر در قرآن و تعلیم و تبلیغ قرآن سرلوحۀ کارها و برنامه‌ها قرار گیرد.
بسیاری از بزرگان در ماه رمضان‌المبارک بقیۀ برنامه‌های علمی را رها کرده، به تلاوت قرآن اشتغال می‌ورزیدند. وقتی ماه مبارک رمضان فرا می‌رسید امام مالک رحمه‌الله حدیث و همنشینی با اهل علم را رها کرده، به قرآن مشغول می‌گردید. سفیان ثوری رحمه‌الله نیز در ماه رمضان بقیه عبادت‌های نفلی را گذاشته، به قرآن مشغول می‌شد.
از دیگر وجوهِ پیوند رمضان و قرآن آنست که هر دو روز قیامت برای انسان مؤمن شفاعت می‌کنند؛ چنان‌که در حدیث وارد شده است.
پس در این دورانی که فضای مجازی همه اوقات مسلمان را از وی گرفته است، بهتر است بندگان نیک خدا، سخنان این و آن را رها کرده، با سخنان ناب رب‌العالمین مشغول شوند. آنگاه قرآن بهار دل‌ها، نور سینه‌ها و زداینده غم‌ها خواهد شد.
الله تعالی به بیماران، مسافران و مجاهدان نیز توصیه می‌کند که از قرآن غافل نشوند و بخشی از آن را در عین حالت بیماری و مشغولیت بخوانند: « فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَيَكُونُ مِنْكُمْ مَرْضَى وَآخَرُونَ يَضْرِبُونَ فِي الْأَرْضِ يَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَآخَرُونَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَاقْرَءُوا مَا تَيَسَّرَ مِنْهُ» [مزمل: ۲۰]
پس برای انسان‌های سالم به طریق اولی خواندن قرآن توصیه می‌شود؛ به‌ویژه در ماه پرفیض رمضان که ماه قرآن است.
همچنین الله تعالی روزه رمضان را بر مسلمانان فرض گردانیده است تا به پاکیزگی و تقوا برسند و آلودگی‌ها را از خود بزدایند. چنان‌که فرموده است: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ» [بقره:۱۸۳]
همانگونه که زکات، مال را پاک می‌کند، روزۀ رمضان جسم انسان را پاک می‌گرداند و اگر کسی پایبند تقوا و خداترسی باشد، در این ماه می‌تواند بهترین بهره‌ها را ببرد و توشه‌های فراوانی برای آخرتش بیندوزد.
طهارت قلب سرمایه گرانمایه‌ای است که در این ماه حاصل می‌گردد. اگر این ماه با عبادت و بندگی خالصانه بگذرد، تأثیر آن در طول سال باقی خواهد ماند.
بنابراین شایسته است این ماه مبارک را با برنامه‌ریزی هدفمند استقبال کنیم و با تمرکز بر اعمال خالص و مقصود و پرهیز از گفتارهای بیهوده و تضییع اوقات، بیشترین بهره‌ها را از این ماه ببریم

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید