مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت کشور(۲۷ دی ۱۳۹۸)

0

🕌 مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت کشور

«#سیل جنوب #بلوچستان»، «رد صلاحیت گستردۀ کاندیداهای یازدهمین دورۀ مجلس»، «دوستی و مهربان با انسان‌ها»، «تقوا و پرهیزگاری»، «تربیت فرزندان»، «اخلاق اسلامی» و بیان «مسائل اصلاحی» مهم‌ترین موضوعاتی بودند که خطیبان اهل‌سنت کشور در مراسم نماز جمعه (۲۷ دی ۱۳۹۸) به آن‌ها اشاره کردند.

🔹مولانا عبدالرشید شه‌بخش در مراسم نماز جمعه زابل با اشاره به خسارات وارده سیل اخیر در جنوب بلوچستان، تصریح کرد: چند روزی است که مردم سیل‌زده بلوچستان بی‌خانمان شده‌اند. کوتاهی مسئولین سبب ویرانی و بی‌خانمان شدن مردم شده است. ما از این قصور و کوتاهی‌ها اظهار نگرانی می‌کنیم. باید مسئولین پاسخگوی ملت باشند وگرنه روز قیامت از ظلم و بی‌عدالتی آن‌ها سؤال خواهد شد.
ایشان در ادامه افزود: باید بزرگ‌ترین برنامه برای مسئولین بعد از بحران سیل این باشد که به فکر راه‌سازی و ساخت منازل برای آسیب‌دیدگان باشند. از مسئولین و نمایندگان سیستان تقاضا می‌کنیم، همگام با سایر نمایندگان استان برای اخذ بودجه برای آسیب‌دید‌گان تلاش کنند.
🔹مولانا عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه سراوان در بخش نخست سخنان خود با اشاره به حجم وسیع خسارت‌های سیل جنوب بلوچستان تصریح کرد: مسئولان می‌توانستند با توجه کردن به هشدارهای مکرر در وقوع بارش‌های مخرب و سیل‌آسا و استفاده از امکانات و تدابیر لازم، خسارت‌ها را به حداقل برسانند که متأسفانه در تدابیر لازم و برنامه‌ریزی قبلی جهت جلوگیری از خسارت‌های وارده کوتاهی کرده‌اند.
امام‌جمعه سراوان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به نتایج احراز صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در احراز صلاحیت افراد مبادا فرد باصلاحیت رد شود و فردی که صلاحیت ندارد، تائید شود که ایندبرخلاف تقوا، دیانت و امانتداری است.
🔹شیخ سیدعبدالباعث قتالی در مراسم نماز جمعه بندرعباس اظهار داشت: مردم استان سیستان‌وبلوچستان مردمی ساده‌زیست و متواضع هستند. شاید حتی نسبت به نارسایی‌ها شکایت هم نکنند، اما این تواضع از مسئولیت ما چیزی کم نمی‌کند. اکنون هم مسئولیت دولت و مسئولیت مردم سنگین است تا مردم سیستان‌وبلوچستان را تنها نگذارند.
🔹حاجی قاضی شرف‌الدین جامی‌الاحمدی در مراسم نماز جمعه تربت‌جام با اشاره به رد صلاحیت بسیاری از کاندیداهای انتخاباتی گفت: متأسفانه اکثریت قریب به‌اتفاق کاندیداهای اهل‌سنت شهرستان تربت‌جام رد صلاحیت شده‌اند. آیا اهل‌سنت که در همه مراسم‌های ملی و مذهبی شرکت می‌کنند و کلمه شهادتین را بر لب دارند و به نماز جمعه پایبند هستند، به نظر شما التزام به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ندارند و از سی‌وچند نفر فقط باید یک نفر تائید صلاحیت شود؟ نباید تصمیمات تبعیض‌آمیز باشد.
امام‌جمعه اهل‌سنت تربت‌جام در ادامه اظهار داشت: ازآنجایی‌که ما تابع قانون هستیم، از مقام معظم رهبری درخواست می‌کنیم که خود ایشان برای رفع این ابهامات اقدام کنند.
🔹مولانا نواب حوت در مراسم نماز جمعه دهستان کهیر/کنارک، به سفر شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید برای بازدید از مناطق سیل‌زده به جنوب بلوچستان اشاره کرد و گفت: حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بازدید از مناطق سیل‌زده، با مردم دیدار و از آنان دلجویی کردند. بزرگ‌ترین دغدغه‌ ایشان رسیدگی به مردم آسیب‌زده بود. امید است قدوم مبارکشان سبب خیروبرکت در منطقه شود.
🔹مولانا محمدعثمان در مراسم نماز جمعه مسجد الخلیل خاش با بیان اینکه «رحمت‌های الهی خالی از حکمت نیستند» خاطرنشان ساخت: رحمت‌های الهی خالی از حکمت نیستند، بسیاری از آفات، بیماری‌ها و میکروب‌هایی که در فضا و زمین هستند، به‌وسیله بارندگی از بین می‌روند و سرما خاصیت خود و گرما خاصیت خود را دارد، باید همواره شکرگزار نعمت‌های الهی باشیم.
🔹مولانا سیداحمد عبداللهی در مراسم نماز جمعه اسدیه/درمیان، بر لزوم همدردی مسلمانان نسبت به هم یکدیگر در مواقع مشکلات و ترحم و شفقت نسبت به انسانیت تأکید کرد و گفت: باید انسان‌ها بدانند که چه وظیفه‌ای نسبت به یکدیگر دارند، ترحم و شفقت بخشی از دین است، زیرا دین از دو جزء «تعظیم امر خدا» و «شفقت به خلق خدا» تشکیل شده است. همه ما محتاج رحمت‌های خدا هستیم و در زمان مشکلات و گرفتاری‌ها جز کمک گرفتن از خدا چاره‌ای نداریم.
🔹حاج ماموستا ملا قادر قادری در مراسم نماز جمعه پاوه در بخشی از سخنان خود به نمونه‌هایی از اخلاق دینی اشاره کرد و گفت: بسیاری از اعمال ما همچون تواضع، صلۀ رحم، توجه به فقرا، صبر در مقابل مصیبت، احترام به والدین، اعتراف به‌حق دیگران، قناعت به کسب حلال و عفو در لحظۀ قدرت نمونه‌هایی از اخلاق دینی هستند.
🔹آخوند عبدالباسط نوری‌زاد در مراسم نماز جمعه گنبدکاووس با دعوت مردم به تقوا و پرهیزگاری تصریح کرد:

در شریعت اسلام و سنن پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم بر صداقت و تعهد در گفتار و عمل و به‌خصوص در معاملات و مبادلات تجاری بسیار تأکید شده است.
ایشان در ادامه افزود: متأسفانه امروزه سستی در تعهدات، تزویر و خیانت در جوامع و به‌طورکلی صداقت قلبی بین مردم نسبت به گذشته کمرنگ‌تر شده و افزایش اینگونه اعمال غیراخلاقی و شرعی از نشانه‌های آخرالزمان است.
🔹مولانا عبدالاحد ملازائی در مراسم نماز جمعه انزا/ سرباز، در بخشی از سخنان خود از «زبان» به‌عنوان یکی از نعمت‌های الهی یاد کرد و اظهار داشت: خداوند به بندگانش نعمت‌های زیادی داده است. یکی از این نعمت‌ها «زبان» است، انسان به‌راحتی می‌تواند با زبان اعمال نیک انجام دهد، اما باید خیلی مواظب باشد که مرتکب گناه و معاصی نشود.
🔹مولانا وحیدی‌فر در مراسم نماز جمعه نيکشهر به عشق و محبت صحابه رضی‌الله‌عنهم نسبت به پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از یاران پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در میدان جهاد شدیداً زخمی می‌شود، صحابه دیگر بر بالینش حاضر می‌شود و از او می‌پرسید در این لحظه چه آرزویی داری؟ می‌گوید: دوست دارم محبوبم را ملاقات کنم. آن صحابه او را بر دوش می‌گذارد و نزد رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم حاضر می‌کند او فقط یک‌بار چشمانش را باز می‌‌کند و چهرۀ زیبا پیامبر خدا را نگاهی می‌اندازد و وفات می‌کند.
🔹مولوی گل‌محمد منصوری در مراسم نماز جمعه خواف در بخشی از سخنان خود بر لزوم توجه والدین نسبت به فرزندان‌شان تأکید کرد و گفت: بسیار ارزشمند است اگر والدین بتوانند مدیریت کامل و درستی در قبال جوان و نوجوان خود داشته باشند، چراکه جوانان ما از نیروی بسیار قوی‌ای برخوردار هستند و به همان مراتب دشمنان قوی‌ای در انتظار آنان است.
🔹 مولوی عتیق‌العالم بارک‌زهی در مراسم نماز جمعه مسجد جامع خضراء/ سراوان، «سیل» را آزمایش الهی برای همه اقشار جامعه عنوان کرد و گفت: سیل جنوب بلوچستان برای تمامی اقشار جامعه آزمایش و هشدار است، هم برای آنانی که سیل‌زده شده‌اند و تمام اسباب و اثاثیه زندگی خود را ازدست‌داده‌اند و هم برای ما و شما که در مقابل برادران سیل‌زده خود چه نوع واکنشی نشان می‌دهیم.
🔹 مولوی یونس چاهانی در مراسم نماز جمعه رمشک به و‌یژگی‌ها و صفات انسان‌های محبوب خداوند متعال اشاره کرد و گفت: بندگان خاص الله تعالی با اعتقاد راسخ و قلبی مالامال از محبت پروردگارشان به قرب و نزدیکی او تعالی نائل شده‌اند، آنان همواره با انجام اعمال نیک درپی رضایت پروردگارشان هستند.

🔸 لازم به ذکر است که خطیبان اهل‌سنت کشور با اشاره به سیل ویرانگر در جنوب سیستان‌وبلوچستان، ضمن همدردی با سیل‌زدگان، بر لزوم کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان توصیه و تأکید کردند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید