مروری بر خطبه های نماز جمعه اهل سنت کشور

0

🕌 مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت کشور

به نقل از سنی‌آنلاین| خطیبان جمعه اهل‌سنت شهرستان‌های کشور در مراسم نماز جمعه (۲۱ دی ۱۳۹۷) در موضوعات مختلف و متفاوتی به ایراد سخن پرداختند؛ «رسیدگی به مشکلات شناسنامه‌ای شهروندان بلوچ»، «تلاش مسئولین برای حل مشکلات اقتصادی مردم»، «لزوم توبه و استغفار برای نزول رحمت‌های الهی» و بیان «مسائل اصلاحی و اجتماعی» از مهم‌ترین موضوعاتی بودند که در مراسم نمازهای جمعه اهل‌سنت کشور بر آنها تاکید شد.
🔹مولانا محمدحسین گرگیج در مراسم نماز جمعه آزادشهر با اشاره به سفر هفته آینده دکتر روحانی و اعضای هیئت دولت به استان گلستان، به بیان برخی از مطالبات و مشکلات مردم منطقه پرداخت و گفت: امیدواریم مشکلات شناسنامه‌ای شهروندان بلوچ در سطح استان گلستان حل شود. ما در جلسات متعدد نسبت به این مشکل تذکر داده‌ایم و مدیران کل امنیتی و سیاسی استان برای حل این مشکل قول مساعدت داده‌اند.
ایشان «بیکاری» را یکی از بزرگ‌ترین معضلات شهروندان در استان گلستان برشمرد و خطاب به دولتمردان خاطرنشان ساخت: بیکاری معضلات فراوانی را در استان ما به وجود آورده است؛ بسیاری از جوانان و سرپرستان خانواده در بیرون استان مشغول کار هستند که این مسئله سبب بروز آسیب‌های اجتماعی شده است. از دولتمردان می‌خواهیم که معادن زغال‌سنگ را احیا کنند تا دغدغۀ جوانان بیکار و افراد جویای کار حل شود.
🔹سیدعبدالباعث قتالی در مراسم نماز جمعه بندرعباس تصریح کرد: وضع بازار و امور اقتصادی مردم مناسب نیست و این شرایط همت دولت را می‌طلبد تا با تلاش دو چندان، وضع نامناسب اقتصادی را رونق بخشد؛ اما به‌هرحال این سختی‌ها نباید دلیلی برای تعطیلی امور خیریه باشد. می‌طلبد همه ما در قبال مشارکت اجتماعی فعال باشیم و مسئولانه برخورد کنیم.
🔹مولانا محمدعثمان در مراسم نماز جمعه مسجد الخلیل خاش اظهار داشت: باید مسلمانان از شرک، کفر، بدعات، خرافات و هر آنچه مخالف اسلام است، فاصله بگیرند و همواره به فکر اصلاح خود و جامعه‌ باشند.
🔹حاج ماموستا ملا قادر قادری در مراسم نماز جمعه پاوه اظهار داشت: امروز اسلام نیاز به حامی، ناصر و حواری دارد. ما مسلمانان با ادای نماز جماعت در مساجد، کمک به فقرا و مساکین و کمک به طلبه‌هایی که در آینده خدمتگزار مردم می‌شوند، می‌توانیم اسلام را نصرت و یاری بکنیم.
🔹مولانا سیدعبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه سراوان تصریح کرد: مؤمن واقعى فقط با انجام چند عبادت میسر نمى‌شود، بلكه بايد مؤمن امین جان، مال و آبروى برادر مسلمانش باشد و همواره حق انسانيت را به‌جای بیاورد.
🔹مولانا غلام‌حیدر فاروقی در مراسم نماز جمعه بیرجند خاطرنشان ساخت: اگر ایمان در اعماق قلب انسان‌ها رسوخ کند، آنان را به‌سوی عبادت پروردگار سوق دهد و از ظلم، جور، ستم، بی‌عدالتی و تبعیض بازدارد، ‌چنین ایمانی ارزش دارد و سعادت دنیا و آخرت را برای انسان‌ها به ارمغان خواهد ‌آورد.
🔹حاج آخوند عبدالکریم جاور در مراسم نماز جمعه گنبدکاووس گفت: مؤمنان در این اوضاع سخت اقتصادی کشور دل‌هایشان را به خداوند نزدیک کنند. همچنین باید در هر شرایطی که قرار می‌گیرند صداقت و درستکاری را سرلوحۀ کارهای خود بگردانند و بر آنچه خداوند برای‌شان رزق‌وروزی معین کرده شکرگزار و قانع باشند.
🔹مولوی ساعدی در مراسم نماز جمعه تربت‌جام با بیان اینکه «بشر با تعالیم اسلامی از چنگال ظلم و ستم نجات می‌یابد» گفت: هرگاه در جامعه‌ای بی‌حیایی و بی‌بندوباری ترویج یابد در آن جامعه بیماری‌های گوناگون و جدید پدید خواهد آمد و هر قومی که در معاملات خیانت کند پادشاهی ظالم بر آنها مستولی خواهد شد.
🔹مولوی جلیل‌احمد موحدی در مراسم نماز جمعه خواف پیرامون «احترام به شخصیت انسان‌ها» به ایراد سخن پرداخت و گفت: خداوند متعال در قرآن و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در احادیث گهربارشان برای ما بیان کرده‌اند که هر مسلمانی برای خود شخصیتی دارد که باید همه به شخصیت یکدیگر احترام بگذارند.
🔹مولوی ابوبکر بامری در مراسم نماز جمعه دلگان با بیان اینکه «مساجد محل نزول رحمت‌های الهی هستند» خاطرنشان ساخت: مساجد و تمام اماکنی که در آنها نماز خوانده می‌شود محل نزول رحمت‌های الهی هستند. در آنجا نصرت‌‌های غیبی پروردگار نازل می‌شوند و فردی که نمازش را در چنین اماکنی ادا می‌کند در حفاظت و توجه خداوند قرار می‌گیرد.
🔹مولانا اهل‌الله ملازهی در مراسم نماز جمعه چابهار خاطرنشان ساخت: باید معاملات بر اساس راست‌گویی و صداقت باشند. متأسفانه امروزه عده‌ای در معاملات از ترفندهایی استفاده می‌کنند که همه آنها معاملات را با چالش مواجه می‌کنند. دروغ‌گویی در قیمت اجناس، کپی مارک‌ها و مدل‌ها و حذف تاریخ انقضای مواد غذایی از بدترین سیستم‌های معامله هستند که در جامعه وجود دارند.

🔹مولوی محمدامین شیهکی در مراسم نماز جمعه ریگان اظهار داشت: خداوند با خشک‌سالی ما را در آزمایش سختی قرار داده است. برای نجات از قحط باید با توبه و انابت قرب الهی را به‌دست آوریم تا رحمت‌های آسمانی بر این سرزمین نازل شوند.
🔹مولانا محمدطیب در مراسم نماز جمعه مسجد نور ایرانشهر گفت: خداوند با صلح، آرامش، گذشت و عفو به مسلمانان زندگی سالم و پاک عطا می‌کند. متأسفانه در جامعه کنونی جنگ و درگیری به کثرت اتفاق می‌افتد، درحالی‌که کشتن انسان‌های بی‌گناه نزد خداوند گناه بسیار بزرگی است.
🔹مولانا سیداحمد عبداللهی در مراسم نماز جمعه اسدیه با بیان اینکه «مسلمان باید در دین و اعتقاد خود راسخ و محکم باشد» اظهار داشت: وقتی مؤمن کلمه توحید را در وجود خود راسخ و محکم می‌کند، اعمال او به‌سوی آسمان بالا می‌روند و همیشه به برکت این کلمه توفیق انجام اعمال نیک را دارد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید