مشکلات و مصائب نتیجهٔ عملکرد خودِ انسان‌هاست

0

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنان‌شان در جمع نمازگزاران زاهدانی، مصائب محصول عملکرد خودِ انسان‌ها است» بر لزوم توبه، استغفار و بازگشت به‌سوی الله تعالی تأکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید پس از تلاوت آیه «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ» [روم: ۴۱] اظهار داشتند: مشکلات و مصائبی که روی زمین اتفاق می‌افتند و بلایا و ناامنی‌هایی که در دنیا وجود دارند، همه محصول عملکرد خود انسان‌ها هستند.
ایشان در ادامه گفتند: وقتی انسان‌‌ها حکم الله تعالی را می‌شکنند، نهی الهی را نادیده می‌گیرند و روی زمین دست به ظلم، فساد و خون‌ریزی می‌زنند و وقتی در جامعه گناه، ظلم، اجحاف، حق‌کُشی، دروغ، عهدشکنی و انواع منکرات، مفاسد و ظلم فراوان می‌شود، مشکلات، ناامنی و مصائب به‌وجود می‌آیند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان اضافه کردند: متأسفانه مردم دنیا حاضر نیستند که خود را تغییر دهند و اصلاح کنند. هیچ‌کسی خودش را مقصر و گناهکار نمی‌داند و توبه نمی‌کند. همه خودشان را تبرئه می‌‌کنند و بی‌گناه می‌دانند. معلوم نیست که بیماری کرونا به‌خاطر گناه چه کسی آمده است.
ایشان در ادامه خاطرنشان ساختند: نزد الله تعالی مجرم و گناهکاری که خودش را مقصر می‌داند و توبه می‌کند، به‌مراتب از عابد و پارسایی که در مسجدالحرام و مسجدالنبی نشسته و خودش را بی‌گناه و پاک می‌داند، بهتر است.
مدیر دارالعلوم زاهدان اظهار داشتند: هیچ‌کسی پاک نیست، همه آلودگی دارند و مرتکب گناه و لغزش می‌شوند. چه‌بسا کسانی هستند که نماز تهجد می‌خوانند و قرآن تلاوت می‌کنند، آلوده به گناه باشند. عابدان و زاهدان گناه‌های خاص خودشان را دارند. همین‌که کسی خودش را از گناه پاک بداند این تفکر خودش گناه است.
مولانا عبدالحمید در پایان بر لزوم توبه و برگشت به‌سوی الله تعالی تأکید کردند و گفتند: ملتی که توبه و استغفار می‌‌کنند، گرفتار عذاب نمی‌شود. باید همه علما، مدرسین، حاکمان، مسئولین، مدیران، مأمورین و گناهکاران توبه کنند و به‌سوی الله تعالی برگردند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید