مصاحبه اختصاصی با دکتر محمد نعیم امینی فرد- نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی – در موضوع مشکلات اقتصادی قسمت اول+ فیلم

1

 

  • شاهد هستیم که مردم و مخصوصا مردم مناطق اهل سنت با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه هستند به نحوی که با سختی زندگی می کنند، تحلیل شما از این مشکلات اقتصادی چیست و مجلس برای رفع این مشکلات چه کارهایی انجام داده است؟

مسئله این است که مناطقی که اهل سنت ایران در آنها سکنی دارند عموما مناطق پیرامونی است، البته اهل سنت در مناطق مرکزی هم بعضا هستند ولی در واقع نوع آرایش جمعیتی آنها به لحاظ ژئوپلیتیک در مرزهای کشور و مناطق پیرامونی مستقر هستند و از دیرباز مناطق پیرامونی دچار محرومیت بودند یعنی در واقع عدم سرمایه گذاری مناسب در طول قرن ها باعث شده است که این مناطق به دلایل مختلف توسعه پیدا نکند. در واقع یک طرحی همیشه حاکم بوده است که با توجه به جابجا شدن مرزهای جغرافیایی، حکام معمولا علاقه ای به سرمایه گذاری در مرزهای پیرامونی نداشتند.

حالا با توجه به عدم انباشت سرمایه در طول قرن‌ها، الان در دوره جدید که دولت مدرن در ایران حاکم شده و حالت طائفه‌ای هم برداشته شده است، با بعضی تبعیض ها هم مواجه هستیم به خصوص در دوره سلطنت پهلوی که در واقع یک شومونیزم افراطی را تبلیغ می‌کرد… و عملا منجر به یک نوع برتری جویی نسبت به اقوام پیرامونی ایران و نوعا اهل‍سنت [شد چرا که اهل سنت] علاوه بر اینکه بالاخره به لحاظ مذهبی با مذهب حاکم متفاوت بودند، به نوعی هم به لحاظ قومیتی متمایز بودند یعنی در واقع ستم ملی و مذهبی بر آنها اعمال می شد. این باعث شده یک نوع شکافی بین این مناطق و مناطق مرکزی ایران به وجود بیاید. در عین حال دولتها هم نتوانسته اند این شکاف تاریخی را کاملا برطرف کنند. یک حرکتهایی شده به خصوص بعد از انقلاب اسلامی که با شعار عدالت خواهی توأم بوده است ولی به همان دلایلی که خدمتتون عرض کردم هنوز هم مناطق پیرامونی یا مناطقی که  نوعا اهل سنت ایران در آن مناطق مستقر هستند شاخصهای اقتصادی، شاخصهای فرهنگی آنها رتبه پایین تری را نسبت به مناطق دیگر دارد.

الان هم وضعیت کشور ما هم به لحاظ شرایط خاصی که حاکم هست، مشکلات اقتصادی به خصوص در طی شش ماه اخیر اضافه شده است، طبعا با افزایش مشکلات اقتصادی، دهک‌های پایین جامعه و قومیت‌هایی که بالاخره میزان بیشتری از این دهک های پایین را شامل هستند، تحت فشار بیشتری هستند.

  • آیا شما آینده را روشن می بینید؟

بله، روندی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم روند رو به جلویی بوده است یعنی هم ملت ایران شعور تاریخی والاتری را به مدد انقلاب کسب کردند هم اینکه عزم مجلس و دولت برای برداشتن مشکلات است. در این وضعیت با توجه به تمهیداتی که به وجود آمده است در طی دوران انقلاب و همراهی شایسته ای که اهل سنت ایران داشته است، [چرا که] اهل سنت هم در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی را ایفا کرد و هم در تکوین و استقرار نظام اسلامی علی رغم طمعی که قدرتهای خارجی داشتند به منافع ملی ایران وفادار ماند. در طی جنگ تحمیلی صدها شهید و بلکه هزاران شهید را تقدیم کرد به دلیل اینکه نوعا اهل‌سنت در مرزها به خصوص در مرزهای غربی واقع شده بودند و با مقاومت خودشان، بخش مهمی را در جریان جنگ تحمیلی ایفا کردند، در روندهای سازندگی هم به همین شکل.

من فکر می کنم با توجه به این همراهی و وفاداری اهل سنت ایران حاکمیت باید در واقع یک نگاه جدی‌تری را به توسعه مناطق اهل سنت داشته باشد و حداقلش این است که انتظار ما این است که بر اساس آمایش سرزمین، بر اساس ارجحیت های نسبی که در مناطق اهل سنت وجود دارد نسبت به اعمال سیاست گذاری‌های لازم در جهت کاهش شکاف طبقاتی و کاهش شکاف پیرامون مرکز اقدام بکند. با این وضعیت من امیدوارم که ملت ایران که اهل سنت هم جزئی از این ملت قهرمان هستند مشکلاتی هم که الان وجود دارد با همراهی و اتحاد و عزم ملی پیش رو به نوعی مدیریت کنند و حتما آینده ایران از این وضعیتی که هست بهتر خواهد بود.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

یک نظر دهید