مصاحبه با ماموستا ابراهیم سرخابی

3

در خدمت جناب ماموستا سرخابی هستیم. امیدوارم مصاحبه امروز مورد توجه علاقمندان قرار بگیرد.

سوال اول: در جریان حملات اخیر اسرائیل به فلسطین، کشور های اسلامی هیچ واکنشی به این حملات نشان ندادند، این عدم واکنش را به چه علت می‏دانید؟  

متاسفانه ملت عرب قرآن را مهجور کردند، بسیاری از کشور های عربی، قرآن که دستور خداوند است را مهجور کردند. این‏ها نه عِرق دینی و نه عِرق قومی دارند؛ امروز این‏ها کاملا تسلیم و در دست آمریکا و صهیونیست هستند، مشکلاتی که ما امروز از اینها داریم از دشمنان نداریم، از دشمن ما انتظاری نداریم، ما از ترامپ و امثال ترامپ و آمریکا انتظار بیشتری نداشتیم که بخواهند سفارت اسرائیل را از تلاویو به بیت المقدس منتقل کنند و آ‏ن‏هم با چراغ سبزی که اعراب و با پشتیبانی به خصوص سعودی ها بود انجام شد. متاسفانه امروزه آل سعود یک درد و بلایی برای اسلام و امت اسلامی شده است. هر آنچه را که آمریکا می¬گوید؛ استکبار می¬گوید به آن عمل می¬کنند، که این؛ هم بر علیه دینشان و هم بر علیه قومشان و هم بر علیه ملتشان است. این مطالب را ما می¬دانیم، دنیا می¬داند، می¬دانند که قدس قبله¬ی اول مسلمین است، دیگر این بحث شخصی ، سلیقه‏ایی، قومی، حزبی و مذهبی نیست.
کشور های مسلمان مانند ترکیه یا بعضی از کشور های مسلمان آسیایی، حداقل واکنشی نشان می دهند یا حتی برخی از یهودی‏ها و علماء آنان می¬گویند: این مسئله(ایجاد اسرائیل) یک اشتباه بود که ۷۰ سال پیش مرتکب شده اند و ترامپ ( با انتقال سفارت به بیت المقدس) آن را تکرار کرده است.

سوال دوم: متاسفانه هیچ کدام از رسانه ها که خودشان را به اهل سنت یا جماعت مسلمانان منتسب می‏کنند (مانند شبکه کلمه،نور و…)  هیچگونه واکنشی به این حملات نداشته‏اند و در بعضی از موارد حتی از کارشناسان اسرائیلی-یهودی در برنامه های خود استفاده کرده‏اند، با توجه به این رویکرد و مواضع دیگری که این شبکه‏ها و رسانه‏ها در مورد مسائل مختلف دارند، آیا میتوانیم این رسانه‏ها را به جوانان اهل سنت توصیه کنیم؟

در واقع همه‏ی تلاش‏های این شبکه ها این هست که برضد اسلام و برنامه‏های دینی و نیز برخلاف امت اسلام سخنی بگویند. این‏ها قبلاً برنامه ریزی شده است یعنی اینگونه نیست که به صورت اتفاقی با فردی خاص(یهودی-اسرائیلی) به عنوان کارشناس صحبت کنند. در گذشته همه‏ی این‏ موارد دیکته شده و بعد این شبکه‏ها این کارشناسان را دعوت می‏کنند که بر ضد اسلام، مسلمانان، اعتقادات و باورهای دینی و سرزمین‏های اسلامی صحبت می‏کنند و من عرض کردم در رسانه‏ها به واسطه‏ی گفت‏وگو با افراد شناخته شده و همچنین بحث بر روی مسائل اقتصادی و اختلافات داخلی و با فشاری که می¬آورند و تبلیغی که انجام می¬دهند، می خواهند بین دول اسلامی و بین مردم تفرقه ایجاد کنند. این مسائل حساب شده است. ما می‏دانیم و جوان‏های ما نیز اطلاع دارند که این‏ رسانه‏ها قصد انجام چه کاری را دارند. لازم به ذکر است که این رسانه‏ها در مساله‏ی برجام و همچنین در مساله قدس فضای متشنجی را ایجاد کردند و می خواهند طوفانی را به پا کنند این در حالی است که بهترین مقابله‏ی مردم و جوانان ما در مقابل دشمنان، همان سلاح ایمان، اعتقاد و بصیرت دینی است.

سوال سوم: نظر شما در مورد مطالب گسترده‏ایی که این رسانه ها به آن می¬پردازند چیست؟ چون این رسانه‏ها خود را مدعی اسلام ناب می¬دانند و می گویند آن سخنی که ما میگوئیم صحیح است در حالیکه خیلی از این مطالب، با مذهب امام شافعی یا مذهب امام ابوحنیفه در تضاد است؟!

واضح و مشخص است که مباحث اعتقادی سلیقه ایی نیست و نمی‏توان به صورت گروهی،حزبی و… با آن برخورد کرد؛ بلکه این نص قرآن است و ما در این مباحث باید به قرآن مراجعه کنیم و بررسی کنیم که اسلام واقعی کدام است! قرآن می¬فرماید: کسانی که با کفار و مشرکین دوستی می¬کنند، جزئی از همان کفار و مشرکین هستند. قرآن در جای دیگر می‏فرماید: وَلَا يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّى يَرُدُّوكُمْ عَنْ دِينِكُمْ  یعنی این‏ها هیچ گاه از جنگ و جدال و نزاع با شما دست بردار نیستند تا زمانی که شما را از دینتان برگردانند. این رسانه‏ها مسائلی را بازگو می‏کنند بدون آنکه در برنامه ای برای مناظره نسبت به این مسائل برگزار نمایند و برنامه های آن‏ها صِرفا به صورت  پرسش و پاسخ است که این نحوه‏ی برنامه ریزی فقط برای تضعیف اسلام است.

گزیده ای از این مصاحبه:

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

3 دیدگاه

  1. سیروان نادری در

    احسنتم. نمیدانستم نظر علماء در مورد این مسائل و شبکه ها چنین است باعث راهنمایی بنده شد. ممنون از زحمات شما

یک نظر دهید