مصاحبه خواندنی با مولانا عبدالحمید پیرامون آسیب شناسی وسائل ارتباط جمعی

13

مصاحبه خواندنی با مولانا عبدالحمید پیرامون آسیب شناسی وسائل ارتباط جمعی

معرفی اجمالی مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه زاهدان

مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی عضو اتحادیه جهانی علمای مسلمان، عضو مجمع فقهی مکه، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان و مدیر مدرسه علوم دینی دارالعلوم زاهدان، بزرگترین مرکز دینی و آموزشی اهل سنت در ایران و سرپرست شورای هماهنگی مدارس اهل سنت استان سیستان وبلوچستان می‌باشند. ایشان با عنوان «شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید» معروف است.
مولانا عبدالحمید مدیریت دارالعلوم زاهدان را از سال ۱۳۵۶ به بعد و با دستور مولانا عبدالعزیز ملازاده رحمه الله بانی و مدیر این مرکز به دلیل بیماری قلبی و فعالیتهای سیاسی وی به عهده دارد. ایشان با مدیریت خود توانسته فعالیت بسیار زیادی برای پیشبرد اهداف دینی این مرکز نماید. همایش بزرگ دانش‌آموختگی طلاب دارالعلوم زاهدان با شرکت چند صد هزار نفری مردم یکی از فعالیت‌های بزرگ مولانا عبدالحمید می‌باشد که سالانه در پایان سال تحصیلی مدارس اهل سنت در زاهدان برگزار می‌شود. قابل ذکر است در این همایش سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر ازاهل سنت سراسر کشور در کنار بخشی از مهمانان خارجی شرکت می‌کنند.
کانون مدافعان حقوق بشر جایزه تلاشگر حقوق بشر سال ۱۳۹۳ خود را به خاطر تلاش «برای برقراری روابط آشتی‌جویانه بین اقوام و گرایش‌های مختلف مذهبی در استان سیستان و بلوچستان» به ایشان اهدا کرد.

 

پرسشگران: با عرض سلام خدمت مولانا پرسش های خود را مطرح می کنیم:
موضوع بحث ما آسیب شناسی و بررسی فضای مجازی و ابزار های نوین ارتباطی در دو حیطه فرهنگ و مذهب است. با توجه به پیشرفت های علمی بشر در امروزه، به مقتضای این، رشد تکنولوژی هم در جامعه سریع شده و البته این مسئله در نقل و  انتقال مطالب خیلی کار را راحت کرده و محاسن زیادی را در این دو حوزه فرهنگ و مذهب به دنبال داشته است. اما با این وجود در حوزه فرهنگ این آسیب ها و آفت ها، در واقع به عنوان مسائل ضد فرهنگی جامعه و خانواده و جوانان ما را به خود مشغول  داشته به صورت کلی اگر بخواهم عرض کنم هم مسئله ابتذال در پوشش جوان ها و هم تجمل گرایی ها و شکست حریم خانواده ها و… امروزه گریبان گیر جامعه اسلامی شده است.
 اینکه عرض می کنم اعم از سایت ها و ماهواره ها و کانال های تلویزیونی که به این منظور تاسیس شده و در خارج از کشور به زبان فارسی هستند. توصیه شما از این گونه رسانه ها و آفت های اینها برای جوانان چیست؟
مولانا عبدالحمید: بسم الله الرحمن الرحیم. در گذشته دشمنان فرهنگ اسلامی و دین وقتی می خواستند فرهنگ های خودشان را ترویج کنند در بلاد اسلامی، به هر حال با صورت های دیگری بود که مثلا بعضی از مسلمانان در بلاد آنها می رفتند و متاثر می شدند و یا افرادی که به صورت توریست می آمدند و جهانگرد بودند که فرهنگ های خودشان را تبلیغ می کردند یا در رسانه هایی که در آن زمان مانند مجله و نشریه و این مسائل. حالا امروز چالش جدی است برای فرهنگ اسلامی که در امروز با توجه به ماهواره ها و اینترنت و مسائل جدیدی که هست با توجه به پیشرفت تکنولوژی که به هر حال کانال های تلویزیونی هستند و همچنان اینترنت و مسائل گوناگون که به فرهنگ اسلامی یورش آورده اند مخصوصا الان غربی ها و اروپایی ها بخش بزرگی از این کانال های تلویزیونی که ماهواره ای هستند در همینجاها کار می کنند و این هزینه های هنگفتی را خرج می کنند که مردم شریف ایران را و ملت های مسلمان را از مسیر صحیح برگردانند و امروز خطرات جدی است و الان هم بخشی از این ماهواره هایی است که تنها کارشان این است ماهواره هایی که به زبان فارسی می پردازند که بخش بزرگی هستند که تمام برنامه هایشان درباره کاری است که مسلمان ها را به بی بندباری بکشند و حجاب را از سر مسلمان بردارند و نکاح و ارتباطات اسلامی که بین زن و مرد وجود دارد را کمرنگ کند و بیشتر دوست دختر و پسر را مطرح می کنند تا زنان را با مردان بیگانه و مردان را در زنان اجنبی و بیگانه بکشانند لهذا چالش  امروز، چالش بسیار جدی است و خطرناک است و لازم است که مسلمانان بیدار باشند مخصوصا جوانانی که با اینترنت سر و کار دارند و استفاده های اشتباه از اینترنت می کنند و این تهدیدی جدی و بسیار خطرناک است و باید جوانان عزیز و مردم بیدار باشند و این آسیب را جدی بگیرند و فکری به حال این آسیب باید بکنند.
الان به زبان فارسی ۵۰ کانال از طریق ماهواره قابل دریافتند بیشتر در این  کانال ها به همین مسائل مشغولند و وضع این آسیب واقعا جدی است که شما پیدا کردید تا حدی که آثار سوء آن در شهرستان ها فراوان است حتی توی روستاها هم این آثار ظاهر شده و نمایان است تا حدی که مشخص است که از تبلیغات همین ماهواره ها با اینترنت بوجود می آید. اگر الان ما بگوئیم که استفاده نکنید یا مقابله با ماهواره بشود امکان پذیر نیست و لهذا ما باید جامعه را به سوی تقوا و خدا ترسی و مسلمانان را به سوی بیداری سوق دهیم و آسیب شناسی باید بشود و مردم باید آسیب ها را بدانند که جریان چه است و دشمن چه می خواهد.

 

 

پرسشگران: نظر شما به طور کلی با توجه به این که تهاجم ضد فرهنگی در این ماهواره ها و این وسائل ارتباط جمعی وجود دارد آیا نظرتان منع و نهی است یا برای کنترل این مسئله در جامعه مسلمان بخصوص اهل سنت ایران چه روش دیگری را برای استفاده از این ابزار ها و ماهواره ها توصیه می کنید؟

مولانا عبدالحمید: اینکه بگوئیم اصلا ارتباط با ماهواره نگیرید و یا اینترنت استفاده نکنید این امکان پذیر نیست و راه اسلام این است که توصیه ما هم این است که جامعه استفاده صحیح و درست از ماهواره و اینترنت بکند و از استفاده های غلط که بر خلاف دین ما است و بر خلاف تقوا است و بر خلاف شریعت است باید بپرهیزند.
بالاترین تهدید و چالشی که امروز در اسلام وجود دارد درواقع در حوزه فرهنگ است و دشمنان چون از این کانال وارد شدند چون این وسایل ارتباط جمعی در هر خانه موجود است و در هر روستایی است به خاطر وجود همین ارتباطات فعلی که موجود است مثل ماهواره ها که در حقیقت می خواهند فرهنگ خودشان را به فرهنگ اسلام غالب کنند و ما به تعبیری می گوئیم که جنگ امروزی در خاورمیانه و جنگ هایی که راه انداختند و مشکلاتی که درست کردند و اختلافاتی که بوجود آوردند کلا بخاطر آن است که اینها احساس می کنند که فرهنگشان که مدتهای مدیدی اینها بین مسلمانان تبلیغ کردند به مخاطره است و إلّا برای اینکه فرهنگشان را می توانند در منطقه نگهداری کنند در دینداری اسلامی که خلاف این فرهنگ است و برای فرهنگ اسلامی و فرهنگ غنی اسلامی در قلمروی عالم اسلام نفوذ داشته باشد و جاری شود این همه اختلاف ها راه می اندازند که پیکره اسلام را ناکام کنند و در نتیجه مسلمان ها نتوانند فرهنگشان را حاکم کنند بلکه مثل غربی ها واقعا با فرهنگ غنی اسلامی در بلاد اسلامی حاکم باشد.
الان بالاترین جنگ، جنگ فرهنگ است بعضی ها می گویند بخاطر منافع مادی ولی این را من قبول ندارم چون منافع مادی هست ولی بالاترین مسائل، مسائل فرهنگی است و اینها دارند مبارزه می کنند و از هر طریق وارد شده و هزینه می کنند و میلیاردها دلار هزینه می شود تا از طریق رسانه ها و از طریق این وسائل جدید و امکانات و آلات جدید بتوانند مسلمانان را از فرهنگ اسلامی دور کنند و فرهنگ سالم اسلامی را به فرهنگ خودشان که در مسیر خلاف فطرت اسلامی است سوق بدهند.
لهذا وظیفه همه ما و وظیفه خانواده ها و وظیفه دانشجویان و وظیفه همه انسانهایی که در این باره می اندیشند و بیداری دارند نسبت به نسل جدید خصوصا نسبت به جوانان سنگین است.
پرسشگران: به سفارش دین ما، امت اسلامی باید امتی اعتدال گرا باشد، اما آسیب شناسی که امروزه در حوزه مذهبی مطرح می شود، بحث خشونت گرایی و افراط است که دوری از محبت و مودت نبوی و سیره صحابه رضی الله عنهم را در پی دارد؛ در دهه های اخیر این آفت بیش از پیش دامن گیر جامعه اسلامی شده است، پیشنهاد شما به جوانان برای در امان ماندن از آفت ها و خطرات این جریان های افراط گرا چیست؟

مولانا عبدالحمید: جریاناتی که امروز در دنیا بوجود آمده در حقیقت اکثرا معلول عوامل مختلفی هستند که فعلا نمی خواهم به این بحث بپردازم اما اصل این است که اسلام دین بسیار وسیع و دین بسیار جامع و دین بسیار کاملی است و دین وسط و میانه و معتدل است اسلام یعنی همان اعتدال گرایی یعنی دینی که نه افراط در آن باشد و نه تفریط باشد. اسلام دین صلح است یعنی اسلام دین دوستی است و ما باید حق دیگران را بشناسیم و رعایت کنیم و کرامت انسانیت و انسانها باید مراعات بشود و آزادی انسانها باید در نظر گرفته شود و در نظر اسلام ادیان دیگر کاملا آزادی دارند و مشکلات و پایبندی به آنها نیست و مکانهای مذهبی آنها حرمت دارد و هیچ مسلمانی حق ندارد به مکانهای مذهبی آنها تعرض کند و به آزادی دینی آنها تعرض کند؛ لذا اسلام را همانطور که اسلام است بیان کنیم، مسئولیت همه ما سنگین است که اسلام را بیان کند و همانطور که قرآن عظیم الشان و سنت حضرت رسول صلی الله علیه وسلم همانطور که سنت برتر است بیان شود اما متاسفانه می خواهند دین اسلام را دین خشن و دینی که الگو نیست جلوه دهند دین کشتار و لذا باید طرح هایی را که دشمنان اسلام امروز دارند که از گسترش اسلام جلوگیری کنند و مسلمانان را در مسیرشان در اسلام به شک بیندازند، بیشتر تبیین بشود و بیان شود چون زندگی و تاریخ گذشته مسلمانان روشن است.

 
پرسشگران: آنچه که امروزه مورد سوال تعداد زیادی از اهل سنت و به خصوص دانشجویان قرار گرفته، این است که در رسانه ها و کانال های دینی هم علاوه بر ترویج معارف قرآن و سنت، اما به نوعی به مباحث تفرقه انگیز میان مذاهب اسلامی می پردازند، به گونه ای که بیان این اختلافات در رسانه های دینی، موجب روی گردانی جوانان از منبر علما و برنامه های دینی مساجد شده است، از دیدگاه شما چگونه می توان جوانان را در مقابل این آسیب در امان نگه داشت؟
چه توصیه ای به مسئولین این شبکه ها دارید؟

مولانا عبدالحمید: بله اینها واقعا آسیب است و مصیبتی که وجود دارد دشمنان  سعی می کنند که کانالهای ماهواره ای را با هم درگیر کنند و اختلاف و تفرقه درست کنند یعنی اختلافات فرقه ای و اختلاف مذهبی. کانال ها که مشغولند اعم از اهل سنت و شیعه و ما هم قبلا هشدار دادیم آن زمانی که بعضی از شبکه ها ظهور کردند و شروع کردند بر پرخاشگری و اعتراض بر مذهب و دین، گفتیم که این پدیده خطرناکی است و در آینده سبب می شود که دهها کانال ماهواره ای به وجود بیاید و همه اینها به هر حال به عنوان دفاع از خود بر دیگران توهین کنند و بر دیگران بتازند و اینها و این چیزها به نفع اسلام نیست و ما امروز در عصری هستیم که کل اسلام در حمله و هجمه دشمنان است بهترین روش برای ماهواره ها این است که اینها در دفاع از اسلام و دفاع از ساحت مقدس حضرت رسول صلی الله علیه و سلم و از قرآن عظیم الشان و اصل  اسلام دفاع کنند و بهترین روش هم این است زیرا این روش بهترین راه همدلی است و بهترین راه برای وحدت است بجای اینکه به مسائل خاص یک مذهب بپردازند که باعث تفرقه و اختلاف شود. زیرا بهترین عمل، دفاع از حریم اصل اسلام است و واقعا چیزهایی که جوانان می گویند راست می گویند که اختلافات خسته کننده است لذا باید همه دور اندیشی داشته باشند و اصل اسلام را ببینند و بحث از گرایش های خاص و برداشت ها باید در مجالس خاص و علمی برداخته شود و کشاندن این مسائل به رسانه ها و کانال های عمومی اختلاف را تحریک می کند.
با تشکر از مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی که این وقت را در اختیار پرسشگران قرار دادند.

 

شماره 1 - نهایی5 شماره 1 - نهایی6 شماره 1 - نهایی7

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

13 دیدگاه

 1. سلام بر همه شما زحمت کشان پرسشگران/ میخواستم از شما تشکر کنم که اقدام به انتشار این مطالب می کنید/ به نظرم واقعا جای اینگونه نشریه ای برای جوانان ایران خالی بوده/ امیدوارم که موفق باشید و بیش از پیش بتوانید این کار خود را پیش ببرید/ از مولانا هم واقعا تشکر می کنم که با شما مصاحبه کردند و جوانان را ارج نهادند/ السلام علیکم

 2. ابراهیم کیانی در

  سلام
  میخواستم بدونم که شما با چه افرادی مصاحبه می کنید؟
  من چند نفر از مولوی های منطقمون رو می شناسم که به نظرم بسیار مطالب مفیدی دارن، آیا شما با اونها هم مصاحبه می کنید؟
  چطوری اونها رو معرفی کنم؟
  ضمنا این چطوری می شه این نشریتون رو دریافت کرد؟

  • عبدالله موحد در

   با سلام
   ما محدودیت خاصی نداریم و هر یک از علما و اندیشندان اهل سنت ایران که حاضر به مصاحبه باشند، با او مصاحبه می کنیم
   برای معرفی افراد مورد نظر خود، مشخصات کامل و جایگاه او و شماره تماس او را به صورت خصوصی ارسال کنید
   شما می توانید با مراجعه به همین سایت و یا با عضویت در لیست انتشار پرسشگران در واتس آپ به شماره تلفن (۰۹۳۸۵۷۵۰۴۱۷)، آخرین شماره پرسشگران را دریافت کنید.
   موفق باشید

 3. سلام
  خسته نباشید
  نشریه خوبی دارید ولی به نظرم هنوز جای بهتر شدن دارید
  یک سری انتقادات جزئی هست که اگه اونها رو رفع کنید به نظرم دیگه عالی میشه
  مثلا اخبار و مسائل روز رو هم در نشریه بیارید
  و …
  موفق باشید

 4. سینا بختیاری در

  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از همه کسانی که در راه ارتقا و تعالیم دین شریف اسلام و عقائد حقه و معارف نورانی اسلام مشغول تلاش و کوشش هستند، با اینکه بنده شیعه هستم اما از مطالب استاد بزرگوار مولانا عبدالحمید استفاده کردم امید است مسلمانان از خواب غفلت بیدار شده و از اطاعت و پیروی دشمنان دین دست کشیده و گوش به فرمان علمای بزرگ اسلام در راه وحدت و اهتزاز پرچم اسلام بر بام عالم بکوشند.
  ضمنا خیلی مایلم نشریه ارزشمند شما را دریافت کنم آیا این امکان در تهران برایم وجود دارد؟
  فی امان الله

  • سلام برادر عزیز
   از نگاه مهربانانه شما کمال تشکر را دارم
   شما می توانید از طریق کانال تلگرام telegram.me/porseshgaraniran تا چند روز آینده مطالب و نشریه ها را دریافت نمایید
   خوشحال می شوم در خدمت شما باشیم
   جزاکم الله خیرا

یک نظر دهید