نخستین گروه رسانه‌ای وارد مناطق مسلمان‌نشین میانمار ش

0

نخستین گروه رسانه‌ای وارد مناطق مسلمان‌نشین میانمار شد

منابع خبری میانمار از ورود اولین گروه خبرنگاران رسانه‌ای به چند روستای مسلمان‌نشین استان “اراکان” در میانمار خبر دادند.
خبرگزاری اراکان گزارش داد؛ ۱۸ خبرنگار محلی و بین‌المللی روز جمعه (۲۳ تیر) وارد دو روستای مسلمان‌نشین در قسمت شمالی استان اراکان در میانمار شدند.
دولت میانمار در ۹ ماه گذشته دسترسی خبرنگاران و گزارشگران حقوق بشر به شهرهای مسلمان‌نشین این کشور را ممنوع کرده بود.
بنا بر این گزارش، همزمان با صدور مجوز دسترسی محدود خبرنگاران و ناظران حقوق بشر به مناطق مسلمان‌نشین میانمار، شماری از اعضای اقلیت مسلمان “روهینگیا” خود را به خبرنگاران رسانده و موارد تازه‌ای از خشونت‌های نیروهای میانمار و بوداییان افراطی علیه جامعه خود را به اطلاع آنها ‌رساندند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، بامداد یکشنبه گروهی از زنان مسلمان با حضور در میان خبرنگاران گفتند که یک روز قبل مهاجمان با حمله به روستای محل اقامت آنها، مردان، زنان و کودکان بسیاری را ربوده‌اند.
یکی از این زنان که فرزندش توسط نیروهای امنیتی میانمار بازداشت شده است، به خبرنگاران گفت: «پسر من تروریست نیست. او را در حالی که در مزرعه کار می‌کرد به اتهام‌های ساختگی دستگیر کردند.»

آتش اختلاف میان اقلیت مسلمان و اکثریت بودایی میانمار که از چند سال پیش شعله‌ور شده است، با ناتوانی دولت تحت رهبری “آنگ سان سوچی”، نیز ادامه یافت.
دولت میانمار به ارتکاب جرایمی همچون قتل‌عام، تجاوز گروهی و کوچ دادن اجباری مسلمانان این کشور متهم است؛ اتهاماتی که در صورت اثبات از جمله موارد جنایت علیه بشریت به حساب می‌آیند.
سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که دست‌کم ۷۵هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا با فرار از خانه و کاشانه خود به بنگلادش پناه برده‌اند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید