هشتصد وهفتادوهشتمین خطبه نمازجمعه صادقیه تهران

0

هشتصد وهفتادوهشتمی خطبه نمازجمعه  صادقیه تهران(۱۷)مرداد ۱۳۹۹ که بصورت مجازی ارائه می شود  موضوع عبارتست از:برخی از صفات اولوا الالباب
در سوره رعد ابتدا الله متعال می فرماید:إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ (۱۹) فقط خردمندان پند مى پذيرند. حق را و عظمت خدا را تنها خردمندان درك و فهم مي كنند.سپس چندین صفات خردمندان را به زیبایی تمام بیان می فرماید که عبارتنداز:
۱) الَّذِينَ يُوفُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ آنان كه به پيمان خداوند وفا مى كنند.یعنی حقوقی که الله متعال به گردن آنهاست را نحست می شناسند سپس تا آنجایی که می توانند به ادای آن حقوق می پردازند.الله متعال درآیه۴۰سوره بقره به بنی اسرائیل می فرماید: وَأَوْفُواْ بِعَهْدِي و به پيمان من که از شما  گرفته  ام مبني بر اينکه به من و پيامبرانم ايمان بياوريد و شريعت و قانون پیامبرخاتم را اجرا نماييد، وفا کنيد. { أُوفِ بِعَهْدِكُمْ }. خداوند مي فرمايد من نيز به عهد خويش وفا خواهم کرد، و به شما پاداش خواهم داد.
۲)وَلَا يَنقُضُونَ الْمِيثَاقَ (۲۰) و عهد را نمى شكنند.
۳)وَالَّذِينَ يَصِلُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَن يُوصَلَ و كسانى كه آنچه را خداوند به پيوسته داشتن آن فرمان داده است، پيوسته مى دارند از قبيل ايمان به خدا و رسولش و محبت خدا و پيامبرش، و پرستش خداي يگانه، و اطاعت از پيامبر را وهمچنین با رفتار و کردار نيک با پدران و مادرانشان پيوند نيک را برقرار مي کنند و از فرمان آنها سرپيچي نمي کنند، و با رفتار و گفتار نيک، پيوند خويشاوندي را برقرار مي دارند.و با اداي حقوق ديني و دنيوي همسران و همراهان، به طور کامل پيوند نيک را با آنان برقرار مي دارند.
۴)وَيَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ و از پروردگارشان مى ترسند
۵)وَيَخَافُونَ سُوءَ الْحِسَابِ (۲۱) و از سختى حساب بيمناكند ترس آنها ازپروردگارشان  واز قیامت آنان را از ارتکاب گناه، و انجام ندادن چيزي که خداوند به آن دستور داده است باز مي دارد، چون آنها از عذاب الهي مي ترسند و به پاداش او اميدوارند.
۶) وَالَّذِينَ صَبَرُوا ابْتِغَاءَ وَجْهِ رَبِّهِمْ كسانى كه در طلب خشنودى پروردگارشان بردبارى می کنند و کساني که بر اطاعت و فرمانبرداري از دستورات خدا و دوري کردن از آنچه پروردگار متعال از آن نهي فرموده است شکيبايي مي ورزند. و يا در هنگام مصيبت و بلا بردبارند
۷) وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ و نماز را بر پاى می دارند يعني آن را همراه با تمام ارکان و شرايط و آنچه که نماز در ظاهر و باطن تکميل مي نمايد انجام دادند
۸) وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً و از آنچه روزيشان كرده ايم نهان و آشكارا انفاق می کنند نفقات واجب از قبيل زکات و کفاره ها، و نفقات مستحب در اين بخشش و اتفاق داخل مي باشند و آنها هر جا نياز به انفاق باشد به صورت پنهان و آشکار انفاق مي نمايند.
۹) وَيَدْرَءُونَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ و بدى را با نيكى دفع مى كنند يعني هرکس با گفتار و يا کردار نسبت به آنها بدي نمايد با او مقابله به مثل نکرده و همان کار را با او انجام نمي دهند، بلکه با او نيکي مي نمايند.پس هرکس از دادن و بخشيدن به آنها دريغ بورزد آنان به او مي بخشند، و هرکس بدانها ستم روا بدارد، عفوش مي کنند، و هرکس پيوند خويشاوندي را با آنها قطع نمايد پيوند خویشاوندي را با او برقرار مي دارند، و هرکس که با آنان بدي کند با وي نيکي مي کنند. پس با کسي که با آنان بدي نمي کند چگونه رفتار خواهند کرد!.

أُوْلَئِكَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ (۲۲) اينانند کساني که داراي اين صفتهاي بزرگ و فضيلت ها ي زيبا هستند كه پاداش نيك آن سراى از آن آنان است و پاداش نيک را چنين تفسير نمود:جَنَّاتُ عَدْنٍ بهشتهاى عدن كه به آنجا در آيند. و از جمله چيزهايي که نعمت و شادي انها را کامل مي کند اين است که يَدْخُلُونَهَا وَمَن صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّيَّاتِهِمْ آنان به آن بهشتها داخل می شوند و [نيز] هر كس از پدرانشان و همسرانشان و فرزندانشان كه نيكوكارند. هم داخل می شوند.وَالْمَلَائِكَةُ يَدْخُلُونَ عَلَيْهِم مِّن كُلِّ بَابٍ (۲۳) و فرشتگان از هر دری بر آنان وارد مى شوند آنها را گرامي مي دارند و مراتب خشنودي خداوند را به آنها تبريک گفته و مي گويند: سَلَامٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ[گويند: نظر] به بردباريتان سلام بر شما باد، و اين کلام بيانگر دور شدن آنان از هر امر ناپسندي است و مستلزم حصول هر امر پسنديده و دوست داشتني براي آنان است. به سبب شکيبايي شان، و صبور بودني که آنهارا به اين منازل عالي و باغهاي گرانبها رسانده است فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ (۲۴). پس جزاى آن سراى چه نيك است . بنابراين شايسته است کسي که خير خواه خودش مي باشد و براي خويشتن ارزش قايل است با نفس خود مبارزه و جهاد نمايند تا از صفات خردمندان برخوردار شود و از نعمتهاي آن جهان بهره مند گردد، نعمتهايي که شادي بخش ارواح است و همه ي لذات و شاديها را دربر مي گيرد. پس آدمي بايد براي رسيدن به چنين چيزي بکوشد و دراين زمينه با ديگران به رقابت بپردازد.
پروردگارا ما را از جمله چنین خردمندانی که در قرآن کریم توصیفشان فرمودی قرار بده ووالدین مارا قرین رحمتت وداخل جنتت بفرما وهمه گذشتگان را این هفته یکی از خدمتگزاران نمازجمعه صادقیه که دستش از دنیا کوتاه شده رحمت ومغفرت فرما .بیماران شفای عاجل عنایت فرما از شر این ویروس کرونا  مملکت مان وسایر ممالک اسلامی را حفظ بفرما وبا محو این ویروسی زندگی ما را به روال طبیعی خود بازگردان…آمین

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید