گزیده‌ای از سخنان مولانا عبدالغنی بدری در همایش «پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم)؛ پیامبر رحمت و مهربانی»- دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان- ۲۶ آذر

0

۹۶

✅ جای تقدیر و تشکر دارد از برگزارکنندگان که همایشی با این عنوان را در فضای دانشگاه دایر کردند.
✅ متاسفانه مشکلات ما مسلمانان به عدم شناخت کامل و کافی از سیرت طیبه‌ی حضرت رسول (صلی الله علیه و سلم) برمی‌گردد.
✅ جوانان ما نسبت به پیامبر و محسن خودشان بیگانه هستند، درحالی‌که در بازیگران فیلم‌ها و بازیکنان فوتبال را به‌خوبی می‌شناسند و از علایق و زندگی آنان کاملا خبر دارند. به همین دلیل وقتی دشمن مسائلی را از روی غرض مطرح می‌کند و (العیاذبالله) پیامبر را «پیامبر خشونت» معرفی می‌کند و دینی که پیامبر حامل آن است را «دین خشونت، جنگ و تندروی» جلوه می‌دهند جوان ما از آنان متاثر می‌شود.
✅ وقتی به سیرت پیامبر (صلی الله علیه و سلم) توجه کنیم می‌بینیم که زندگی ایشان برگرفته شده از قرآن بود.
✅ از حضرت ام المؤمنین عایشه صدیقه (رضی الله عنها) در مورد اخلاق پیامبر (صلی الله علیه و سلم) سوال شد؛ ایشان جواب دادند: “کان خلقه القرآن” یعنی اخلاق آن‌حضرت (صلی الله علیه و سلم) «قرآن» است. خداوند متعال نیز در توصیف آنحضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌فرماید: «وانک لعلی خلق عظیم»
✅ در رابطه با مهربانی، محبت، نرم‌خویی و مودتی که با یاران داشتند خداوند در قرآن می‌فرماید: «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ»؛ و به سبب رحمتی از جانب خدای عزوجل که آن رحمت بر قلب پاک شما ای محمد رسول الله (صلی الله علیه و سلم) است، شما نسبت به اطرافیانت مهربان هستید؛ «وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ» اگر شما تندخو و سخت‌دل بودید همه از اطراف شما پراکنده می‌شدند.
✅ آن پروانه‌های شمع رسالت که جان و مال‌شان را تقدیم می‌کردند به‌خاطر اخلاق کریمانه‌ی پیامبر عظیم‌الشأن (صلی الله علیه و سلم) بود.
✅ تمام اخلاق خوبی را که دیگر انبیا داشتند، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و سلم) دارا بودند و جامع همه خوبی‌ها بودند.
✅ همه زیبایی‌های اخلاقی که ما چه در دنیای اسلام و چه در دنیای غیراسلامی می‌بینیم همه برگرفته شده از اخلاق انبیای الهی است، و همه‌ی آن صفات نیک را پیامبر ما به ارث برده بود.
✅ خداوند متعال خطاب به پیامبر (صلی الله علیه و سلم) می‌فرماید: «وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِلْعَالَمِينَ» و ما تو را نفرستادیم مگر رحمتی برای جهانیان.
✅ در ابتدای بعثت پیامبر (صلی الله علیه و سلم) سرداران کفر و شرک راه‌های مکه را گرفته بودند و نمی‌گذاشتند پیامبر (صلی الله علیه و سلم) و یارانش با کسی ارتباط بگیرند و هر کسی به مکه می‌آمد به او توصیه می‌کردند پیش این فرد نروید و اگر کسی پیش ایشان می‌رفت او را دچار بدترین مصیبت‌ها و مشکلات می‌کردند، تا اینکه ۱۳ سال زندگی مکی با انواع مشکلات گذشت و تا سال ششم هجری تعداد مسلمانان بسیار کم بود ولی الله تعالی گشایش آورد.
✅ در قرآن کریم در ابتدای سوره فتح الله تعالی می‌فرماید: ” إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُبِينًا ” که جمهور مفسرین معتقدند فتح مبین مربوط به صلح حدیبیه است.
✅ به گفته علامه ابن شهاب زهری؛ صلح حدیبیه به این دلیل «فتح» نامیده می‌شود که پس از آن مسلمانان توانستند با دیگران ارتباط برقرار کنند که در نتیجه‌ی آن، مردم بسیاری از قبایل و طوایف به دین اسلام مشرف شدند.
✅ پیامبر ما، نه‌تنها برای مسلمانان بلکه برای بشریت «رحمت» بود.
✅ پیامبر (صلی الله علیه و سلم) با کفاری که عهد و پیمان را شکستند جنگیدند و در مقابل آنها سختی نشان دادند.
✅ اگر می‌خواهیم واقعا «اسلام» را بشناسیم باید به قرآن رجوع کنیم.
✅ پیامبر ما پیامبر رأفت و رحمت است، پیامبر جنگ و خشونت نیست.
✅وقتی متجاوزین خشونت و جنگ را آغاز کنند، غیرت و ایمان فرد سبب می‌شود از خود دفاع کند.
✅ پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم رحمةللعالمین بودند که عمل به سیرت ایشان صلح و امنیت را برای انسانیت به ارمغان می‌آورد.
✅پیام ما، پیام محبت و دوستی و صلح برای جهانیان است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید