گفتگوی دوستانه با آقای محمد باسط دورازهی نماینده مجلس شورای اسلامی/ کمپین بلوچ و فضای مجازی هتاک از اهل سنت نیستند

4

پرسشگران :
ابتدا تقدیر و تشکر میکنم از شما آقای دورازهی عزیز که این وقت را در اختیار پرسشگران قرار دادید

در آستانه چهل ساله شدن جمهوری اسلامی ایران، عملکرد آنرا چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا برای اهل سنت رضایت بخش بوده و یا خیر؟
آقای دورازهی :
بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام خدمت شما اصحاب رسانه

جا دارد که ما ۴۰ ساله شدن نظام جمهوری اسلامی ایران را تبریک عرض کنیم. با توجه به مناطق مرزی و محروم کشور که معمولا اهل سنت در آن زندگی می کنند مشکلات عدیده ای وجود دارد و عمق محرومیت از گذشته زیاد بوده که کارهای زیاد و ارزشمندی هم در این ۴۰ سال اخیر در آن مناطق انجام شده است که جا دارد که ما از تمام دولت ها تشکر کنیم اما کارهای زیاد دیگری هم مانده و کارهای زیادی هم بخاطر پروژه های سنگینی که نیاز است در مناطق مرزی و مناطق کمتر برخوردار که ساکنین اکثر این مناطق از اهل سنت هستند به ویژه در استان سیستان و بلوچستان و کردستان و جنوب کرمان و قسمتی از هرمزگان و خراسانات که به نظر بنده کارهای بزرگ و ارزشمندی شده است اما در در حال حاضر بیشتری کاری که باید انجام شود بیشتر در حوزه زیر ساخت و  ارتقاء نیروی انسانی جامعه اهل سنت است که مطالباتی جدی در اهل سنت است که جا دارد از ریاست محترم جمهور و وزیر محترم وزارت خارجه جناب دکتر ظریف تشکر کنیم که اخیرا خانم حمیرا ریگی را که از اهل سنت است را به عنوان سفیر منتسب کرده اند که این نکته به عنوان رشد نیروی انسانی اهل سنت است و سرعت کند است و ما امیدواریم که بیشتر از این در دستور کار قرار بگیرد و به سمت امیدواری پیش می رویم.

 

پرسشگران:
یک زن بلوچ اهل سنت سفیر کشور اسلامی برونئی شده و اینکه به نظر شما این رویه  چگونه است و شما این را چگونه ارزیابی می کنید؟

آقای دورازهی:
این اتفاق بسیار ارزشمند و میمون و مبارکی است که بنده به خاطر اینکه تایب رئیس بین المجالس هستم بعد از برگشت از ژنو سوئیس خدمت جناب دکتر ظریف رسیدم و تشکر کردم و قبلا هم این مسئله با ایشان مطرح شده است که از حضور جامعه بزرگ اهل سنت در پست های متعدد وزارت خارجه که در این پست ها کمتر دیده می شود بیشتر حمایت شود و آقای ظریف هم خیلی راغبند که بیشتر حمایت کنند و من هم امیدوارم که این انتخاب اولین و آخرین انتخاب وزارت امور خارجه نباشد و تا حد ممکن از نیروهای شایسته و لایق در حوزه وزارت امور خارجه هم به عنوان سفیر و هم به عنوان سرکنسولگری و  کاردار و کارشناس ارشد حوزه بین الملل و امور خارجه ان شاء الله استفاده کنند که البته محدودیتی در وزارت امور خارجه وجود دارد و نیروهای متخصص و کارآزموده مورد نیاز است و اکنون هم امتحاناتی که گذاشته اند سخت تر و محدودیت ها بیشتر شده اما ما به فال نیک میگیریم و امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند و جناب آقای دکتر ظریف وزارت محترم امور خارجه از جامعه توانمند و شایسته اهل سنت بیشتر و بهتر برای دموکراسی، دیپلماسی به منظور رشد و ارتقاء کشور استفاده کنند.

پرسشگران : 
عده ای هستند که نسبت به این موضوع نظرات منفی را داشته اند اینکه یک خانم بلوچ به عنوان سفیر معرفی شود و افرادی که به اسم اهل سنتند اما در لباس برانداز نظام فعالیت می کنند و کمپین بلوچ را راه اندازی می کنند و دم از حقوق مدنی اهل سنت می زنند اما بعد از انتساب خانم ریگی مواضع مخالف و بدی را نسبت به ایشان اتخاذ کرده اند و ایشان را مزدور رژیم معرفی کرده اند آیا این افراد و این کمپین ها جایی در بین اهل سنت دارند و شما به عنوان نماینده اهل سنت این موضوع را  چگونه ارزیابی می کنید؟

آقای دورازهی :

اینگونه توهین و افتراء ها در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را کاملا رد و محکوم می کنم و این اتفاق در هر حال اتفاقی خوب و ارزشمند است که اگر استفاده نشود میگویند استفاده نمی شود و اگر از ظرفیت اهل سنت استفاده شود حاشیه های دیگری را بوجود می آورند و ما افتخار می کنیم که علاوه بر اینکه خانم ریگی از بلوچ است از اهل سنت است و ما باور داریم که این اتفاق یک برد سه برابری است و ما از این اتفاق بسیار خوشحالیم و ما پیگیری کردیم و راغب بودیم که چنین اتفاقی بیفتد و خواسته ما بوده و حتما هم در آینده پیگیری می کنیم که از این قبیل اتفاقات بیشتر و بهتر بیفتد و ما به دولت جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنیم و ما دولت و کشورمون رو دوست داریم و با افتخار حمایت کردیم و در آینده حمایت هم می کنیم و رای اهل سنت بیانگر همه چیز است و جامعه اهل سنت نه فقط از این دولت بلکه همه دولت های گذشته در انتخابات مشارکت بسیار خوبی را داشته است که یکی از نشانه های دوست داشتن هر حکومتی مشارکت در انتخابات است که جامعه اهل سنت با افتخار و اقتدار مدافع نظام بوده ولکن خیلی از جاها بوده که به حقوقی که شایسته آن بوده نرسیده و در خیلی از مواقع رسیدگی هایی که باید میشده نشده اما باید نیمه پر لیوان را دید و ما شکر گذار آن هستیم لذا این افرادی که در فضای های مجازی و شبکه های اجتماعی بدگویی می کنند نماینده اهل سنت نبوده و نیستند و هیچ نوع مشخصه ای را که بتوان آنان را نماینده اهل سنت باشند را دارا نیستند و جامعه اهل سنت هم اینگونه افراد را نماینده خود نمیدانند به هر حال در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی افراد متعددی هستند و همانطور که از نام این شبکه ها مشخص است غیر حقیقی هستند و افرادی هم با چهره های غیر حقیقی و غیر واقعی خود ظاهر می شوند تا با عنوان نماینده اهل سنت باعث شوند تا اهل سنت را از نظام دلسرد کنند و بین آنان و نظام شکاف ایجاد کنند اما ما بر این باوریم که جامعه اهل سنت پشتیبان نظام و دولت بوده و با آنان همراهی کرده اند و ما امیدواریم که این همراهی در آینده بیشتر از این شود و همینطور که همراهی می کنیم به هر حال مطالبات خودمان و جامعه اهل سنت را از راه قانونی با توجه به قانون اساسی داشته باشیم و بنده هم این پیگیری را در مجلس دهم به خوبی انجام داده ام و خواهم کرد.

من امیدوارم که اصحاب رسانه سعی و تلاش کنند تا اینگونه تخریب هایی که برخی افراد می کنند تا جامعه اهل سنت را نسبت به نظام و دولت سرد کنند را کمرنگ و حتی از بین ببرند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

4 دیدگاه

  1. متشکر از سایت پرسشگران قشنگ صحبت کردن مخصوصا درباره فضای مجازی و افرادی که خودشون رو منتسب به اهل سنت می کنند . من هم با ایشون موافقم . کمپین بلوچ جیره خوار دشمنه

    • سلام بر شما همراه گرامی
      ما انجام وظیفه می کنیم سوالات خود را برای ما ارسال کنید و فرد پاسخ دهنده را نیز مشخص کنید پاسخ سوال های خود را از زبان شخص مورد نظر بشنوید .

  2. من به عنوان یک خانم اهل سنت افتخار میکنم خانم ریگی به عنوان سفیر ایران در یک کشور انتخاب شدند . براشون آرزوی موفقیت می کنم

یک نظر دهید