🕌مولانا ساداتی در مراسم نماز جمعه اهل سنت سراوان :کشورهای اسلامی عضو سازمان ملل متحد در قبال مسلمانان مظلوم احساس مسئولیت کنند

0

مولانا عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه (۵ آبان) اهل‌سنت سراوان، اوضاع بحرانی کشورهای اسلامی و «نفوذ کشورهای بیگانه به ممالک اسلامی» را در تاریخ یک قرن گذشته «بی‌سابقه» توصیف کرد و از کشورهای اسلامی عضو سازمان ملل خواست در قبال این اوضاع احساس مسئولیت داشته باشند.
به گزارش سنی‌آنلاین به نقل از “ندای سنت”، مولانا ساداتی در این مراسم اظهار داشت: امروز جهان اسلام با بدترین  درگیرهای داخلی و نفوذ کشورهای بیگانه روبرو است که در تاریخ یک قرن گذشته بی‌سابقه بوده است. با توجه به اینکه کشورهای اسلامی اصلی‌ترین منابع مراکز اقتصادی جهان از جمله؛ نفت، گاز، معادن و آب‌راه‌های مهم جهان را در دست دارند و از نظر جغرافیایی، کشورهای به‌هم پیوسته به‌شمار می‌روند، همواره از سوی کشورهای بیگانه مورد تعرض و اشغال قرار می‌گیرند.
مولانا ساداتی تصریح کرد: امروزه «جنگ»، «خونریزی»، «فتنه‌انگیزی»، «تجاوز»، «انسان‌کشی»، «بی‌خانمان شدن» و «مهاجرت اجباری» که نتیجه «سیاست‌های غلط» هستند در کشورهای اسلامی بیداد می‌کند؛ پایان‌دادن به این اوضاع نیازمند اقدام عملی است. ۵۷ کشور اسلامی عضو سازمان ملل  باید این قدرت و احساس مسئولیت را داشته باشند، باهم کنار بیایند و نقش موثری ایفا کنند.
ایشان خاطرنشان ساخت: مسلمانان روهینگیا با پدیده نسل‌کشی در معرض نابودی هستند و در هفته‌های اخیر علاوه بر کشتار و سوزاندن املاک مسلمانان، «تجاوز به زنان»، «قتل کودکان» و «راندن مسلمانان» از ایالت آراکان گزارش شده است؛ اما اقدام عملی از سوی کشورها و مجامع بین‌المللی در قبال نقض آشکار حقوق مسلمانان و جنایات نیروهای دولتی میانمار دیده نمی‌شود.
امام‌جمعه اهل‌سنت سراوان ابراز داشت: کشورهای غربی و شرقی استکباری در پی «حل مشکلات» و «منازعات» کشورهای اسلامی در کردستان عراق، یمن و غیره نیستند، بلکه به‌دنبال گسترش «جنگ» و «ناامنی» و «بی‌ثباتی» بوده و هستند، در هرجایی که نفع خود را می‌بینند؛ برای منافع خود قدم برمی‌دارند، اما نه‌تنها در حمایت و پشتیبانی از مردم مسلمان میانمار منافعی را برای خود نمی‌بینند، بلکه منافع آنها در حمایت از نسل‌کشی مسلمانان و بیرون راندن آنهاست.
مولانا ساداتی افزود: در جنگ‌ها و کشمکش‌هایی که در طول تاریخ بوده است استکبار جهانی همیشه از ظالم طرفداری کرده است. سازمان‌های به‌اصطلاح حقوق بشری تحت نفوذ و سیطره این کشورهای استکباری بوده و هیچ محکومیت و عکس‌العمل موثری از خود به نفع مظلومان نشان نداده‌اند.

🔹رهبر معظم انقلاب علاقه‌ عمیقی نسبت به علمای اهل‌سنت دارند

مولانا ساداتی در فرازی دیگر از سخنانش از پیام تسلیت‌آمیز رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حسین‌پور رحمه‌الله، تشکر کرد و آن را «تسلی‌بخش» و بیانگر «علاقه عمیق نسبت به علمای اهل‌سنت»‌ دانست.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان استانی، همواره جویای حال مردم استان سیستان و بلوچستان هستند و به نیکی از علمای این دیار یاد می‌کنند. ایشان با توجه به آشنایی‌شان از ظرفیت‌های استان، دولتمردان را بر استفاده از این ظرفیت‌ها در محرومیت‌زدایی توصیه می‌کنند.
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم زنگیان «ارادت متقابل مردم سراوان و استان سیستان و بلوچستان نسبت به مقام معظم رهبری» را مورد اشاره قرار داد و افزود: نام‌گذاری هفته وحدت با دوراندیشی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و استقبال علمای اهل‌سنت در منطقه بلوچستان صورت گرفت.

🔸امام‌جمعه اهل‌سنت سراوان در پایان سخنانش شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف رحمه‌الله را از «داعیان عرصه وحدت و تقریب» معرفی کرد که «با حفظ اعتقاد» و «حرکت بر مسیر اعتدال و میانه» در این عرصه گام‌زن بود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید