🕌مولانا گرگیج در مراسم نماز جمعه آزادشهر: علما جلوی خرافاتی را که به نام دین و مذهب به مردم دیکته می‌شوند بگیرند

0

مولانا محمدحسین گرگیج در خطبه‌های نماز جمعه (۵ آبان ۹۶) آزادشهر، از علما به‌عنوان «پاسبانان واقعی عقیده و سنت» یاد کرد و بر لزوم مبارزه علما با «خرافات» تاکید کرد.
به گزارش «سنی‌آنلاین» به نقل از پایگاه خبری دفتر شیخ‌التفسیر مولانا گرگیج، امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر پس از تلاوت آیات ابتدایی سوره “احزاب”، اظهار داشت: در این آیات، ابعاد شخصیتی رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم مورد بررسی قرار گرفته‌اند و خداوند آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم را به «سراج منیر»؛ (چراغ تابان) توصیف کرده است.
امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر در ادامه افزود: پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم تنها بت‌شکن نبودند، بلکه با خرافات و رسومات جاهلی اعراب نیز مبارزه کردند و دین را به‌طور شفاف برای جهانیان معرفی کردند؛ علما نیز باید این‌گونه عمل کنند و با چنین مسائلی در پیکار باشند.
مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در تبیین دیدگاه اهل‌سنت پیرامون «برگزاری سالگرد میلاد و رحلت برای بزرگان اسلام»، گفت: در دین مبین اسلام هیچ روایت معتبری مبنی بر عزای بیش از سه روز وجود ندارد و این باور و عقیده اهل‌سنت است که عزاداری بیش از سه روز را جایز نمی‌داند. اهل‌سنت تاکنون برای خلفای راشدین و بزرگان اسلام، سالگرد میلاد و مراسم عزا نگرفته‌اند زیرا ازنظر ما چنین مسائلی مردود هستند و جزو خرافات به‌شمار می‌روند.
ایشان در ادامه با بیان اینکه “علمای اسلام، پاسداران حقیقی عقیده و سنت هستند” تصریح کرد: علما در حقیقت مرزبانان عقیده هستند و باید با چنین خرافاتی مبارزه کرده و از عقیده‌ی خود پاسداری کنند، همان‌طور که مرزبانان یک کشور، ورود و خروج را در نقطه مرزی کنترل می‌کنند؛ علما نیز باید نسبت به «صادرات» و «واردات» دین آگاه باشند و اجازه ندهند هیچ نوع خرافاتی وارد دین و مذهب شوند.
مولانا گرگیج در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود خاطرنشان ساخت: علما نباید به‌خاطر «پیشنهاد‌ها دنیوی» و یا «تهدید» و «فشار»، «عقیده راستین» خود را کنار بگذارند و دین خود را بفروشند. دین و مذهبی که با صادرات و واردات خرافی همراه باشد «دین» به‌شمار نمی‌رود؛ علما باید جلوی خرافاتی را که با نام عقیده و مذهب به مردم دیکته می‌شوند بگیرند.

🔸عضو مجمع فقهی ایران در پایان سخانش با اشاره به درگذشت مولانا عبدالمجید دینارزهی، امام‌جمعه مچ قاسم بخش بمپور شهرستان ایرانشهر، وفات این عالم فرزانه را به مردم بلوچستان به‌ویژه خانواده و بازماندگان ایشان تسلیت گفت و از خداوند متعال برای آن مرحوم، علو درجات و آمرزش را مسئلت نمود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید