🕌 مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت کشور

0

مهم‌ترین موضوعاتی که خطیبان اهل‌سنت کشور در مراسم نماز جمعه (۱۹ مهر ۱۳۹۸) به آن اشاره کردند: «حوادث شهرستان لُردگان»، «اجرای عدالت»، «آزادی ادیان و مذاهب»، «پوشش غیراسلامی» و بیان «مسائل اصلاحی» بود.
🔹 مولانا محمدحسین گرگیج در مراسم نماز جمعه آزادشهر در بخشی از سخنان خود با اشاره به حوادث شهرستان لُردگان/چهارمحال‌وبختیاری اظهار داشت: قوۀ قضاییه حافظ جان، مال، ناموس و حیثیت مردم است. قُضات باید بدون اغماض مسائل مردمی را پیگیری کنند و طرفدار هیچ فرد یا گروهی نباشند. در حادثه لُردگان نمایندگان مجلس و قوه قضائیه مسئولیت دارند که این موضوع را کاملاً پیگیری کنند و جواب اعتراض مردم داده شود.
امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر در واکنش به حملۀ ترکیه به شمال سوریه نیز اقدام نظامی را نامناسب دانست و از دولتمردان ترکیه خواست که اختلافات خود را با بعضی از گروه‌ها «از مسیر گفتمان» حل‌وفصل کنند.
🔹 مولانا سیداحمد عبداللهی در مراسم نماز جمعه اسدیه/درمیان، بر لزوم اجرای عدالت از ناحیه «حاکمان و زمامداران» کشورهای اسلامی تأکید کرد و گفت: عدالت وظیفۀ همگانی است که افراد یک جامعه آن را در میان خود قائم کنند. اگر حاکمان اسلامی عدالت را سرلوحه کارشان قرار دهند، یقیناً در قلب مردم جای می‌گیرند و جامعه آنان را دوست خواهند داشت و نیز باعث قوت، شوکت و ماندگاری حکومت‌شان خواهد شد.
🔹 حاج ماموستا ملا قادر قادری در مراسم نماز جمعه پاوه در بخشی از سخنان خود بر لزوم محبت الله و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌‌وسلم تأکید کرد و گفت: محبت خداوند بدون محبت و اطاعت رسول‌الله صلی‌‌الله‌علیه‌وسلم و محبت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم هم بدون اطاعت پروردگار معنا ندارد. اطاعت خدا و رسول خدا همه دردها را درمان می‌کند؛ اگر این دو باهم جمع شوند، خداوند متعال ما را دوست خواهد داشت و از گناهان ما چشم‌پوشی می‌کند.
🔹 آخوند عبدالکریم جاور در مراسم نماز جمعه گنبدکاووس به لباس‌ها و پوشش‌های غیر اسلامی مسلمانان عصر حاضر اشاره کرد و گفت: دشمنان اسلام در تلاش‌اند پوشش مؤمنان را به شیوه‌های مختلف در بین جوانان ما تنگ‌تر، کوتاه‌تر و چسبیده‌تر کرده و حجاب اسلامی را کمرنگ کنند. درحالی که در آیات قرآن و احادیث متعدد از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم بر رعایت و حفظ حجاب اسلامی برای زنان و حتی مردان تأکید شده است. باید زن و مرد مؤمن لباسی را انتخاب کنند که برازندۀ شخصیت اسلامی‌شان باشد.
🔹 مولانا محمدعثمان در مراسم نماز جمعه مسجد الخلیل خاش در فرازی از سخنان خود بر لزوم «انفاق در راه الله تعالی» تأکید کرد و اظهار داشت: انسان در دنیا دوست دارد بهترین منزل، سواری، لباس، خوردنی و نوشیدنی را برای خود تهیه کند؛ اما باید دانست که نعمت‌ها آخرت به‌مراتب از اسباب و وسایل دنیا بهتر و برتر هستند، به همین خاطر خداوند، بندگانش را به انفاق به‌صورت آشکارا و پنهانی تشویق می‌کند تا به آنان چندین برابر نعمت‌ در دنیا و آخرت عطا کند.
🔹 مولانا اهل‌الله سرکوری در مراسم نماز جمعه مسجدالنبی ایرانشهر با بیان اینکه «قرآن» و «سنت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم» انسان را به خدا می‌رسانند، اظهار داشت: انسان با تمسک جستن به کتاب خدا و پیروی از سنت‌های گوهربار رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به پروردگارش می‌رسد؛ اما متأسفانه امروزه مسلمانان این دو نعمت گوهربار را رها کرده‌اند و خود را به دنیا مشغول کرده‌اند و از مسیر هدایت فاصله گرفته‌اند.
🔹 مولانا محمدحسین یوسف‌زهی در مراسم نماز جمعه دلگان بر لزوم توجه به آخرت تأکید کرد و گفت: دنیا محل امتحان است. انسان برای ماندن در دنیا نیامده و زندگی مختصر دنیا هم خیلی زود به پایان می‌رسد، پس باید انسان با جان و مال خود را برای آخرت آماده کند و همه فکر و توجه‌اش آبادانی آخرت باشد و در این زمینه از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزد.
🔹 مولانا غلام‌حیدر فاروقی در مراسم نماز جمعه بیرجند پیرامون خطر نفاق در جوامع اسلامی به ایراد سخن پرداخت و گفت: نفاق یکی از بیمارهای خطرناک درونی است. بعضی‌اوقات شخص منافق خودش هم به این بیماری که دارد پی نمی‌برد؛ اما عملکرد منافق شاهد بر این است که این شخص به بیماری نفاق مبتلا است. لذا در طول تاریخ تمام ضربه‌هایی که بر اسلام و مسلمین وارد شده است، همه انحرافات اعتقادی و عملی که صورت گرفته توسط منافقین بوده است.
🔹 مولانا عبدالرشید شه‌بخش در مراسم نماز جمعه زابل «قلب» را محل توجه خداوند دانست و گفت: الله تعالی می‌خواهد ما به‌وسیلۀ قلب اصلاح شویم، او تعالی به حرف و شعار انسان نگاه نمی‌کند، بلکه به قلب و اعمال فرد می‌نگرد. هر انسانی که ذاکر و نام و یاد الله بر زبانش جاری است، نافرمانی خداوند را نمی‌کند و اگر گناه بکند فوراً توبه و استغفار می‌کند.

🔹 مولوی فضل‌‌الرحمن کوهی در مراسم نماز جمعه پشامگ/ سرباز، در بخش نخست سخنان خود به تأثیرات منفی گناه اشاره کرد و گفت: انسان با نافرمانی از دستورات خداوند و واردشدن در حریم ممنوع الهی گناهکار محسوب می‌شود و تأثیرات منفی گناه را به صورت‌های مختلف بر خانواده، سواری و مال خود مشاهده می‌کند و به این‌گونه مجازات می‌شود.
🔹 مولوی نواب حوت در مراسم نماز جمعه دهستان کهیر/ کنارک در بخشی از سخنان خود بر لزوم توجه به «دعا» و «نیایش» تأکید کرد و گفت: خداوند متعال دعا و نیاش را خیلی دوست دارد و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در حدیثی دعا را مغز عبادت گفته است. اگر انسان می‌خواهد از عباداتش لذت ببرد و به پروردگارشان نزدیک بشود به دعا و مناجات خیلی اهمیت بدهد.
🔹 مولوی عبدالغفار نقشبندی در مراسم نماز جمعه راسک «آزادی ادیان و مذاهب» را حق شرعی و قانونی برای تمام اقلیت‌ها دانست و خاطرنشان ساخت: همه مردم با هر نوع اندیشه و تفکر زیر چتر اسلام آزاد هستند، هیچ احدی حق سرک کشیدن و دخالت در اعتقادات و مذاهب سایر ادیان را ندارد و نمی‌تواند سرخود به تخریب مساجد، معابد و کلیساها اقدام کند.
🔹 مولوی گل‌محمد منصوری در مراسم نماز جمعه خواف، عمل به «قرآن» و «سنت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم» را بهترین نسخه برای بهبود یافتن از امراض روحی دانست و گفت: اگر انسان بیماری جسمی داشته باشد برای آن چاره‌ای می‌اندیشد تا سلامتی‌اش را بازیابد. باید انسان برای بیماری‌های روحی بهتر بیندیشد تا از آن امراض نجات یابد. بهترین نسخه برای بهبود یافتن از بیماری‌های روحی عمل به قرآن و سنت‌های پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم هستند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید