🕌 مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت کشور

0

مهم‌ترین موضوعاتی که خطیبان اهل‌سنت کشور در مراسم نماز جمعه (۱۰ آبان ۱۳۹۸) به آن اشاره کردند: «انتخابات مجلس شورای اسلامی»، «پرهیز از توهین به مقدسات اسلامی»، «دیدگاه علمای اهل سنت دربارۀ پیاده‌روی برای زیارت قبور»، «مراقبت از وحدت»، «ماه ربیع‌الاول» و بیان «مسائل اصلاحی» بود.

🔹مولانا محمدحسین گرگیج در مراسم نماز جمعه آزادشهر ضمن محکوم کردن اهانت یک کارشناس به یاران پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در شبکه دوم سیما تصریح کرد: هیچ شخصی امروز حق ندارد از یاران رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم انتقاد یا به آنان اهانت کند. ما به‌جای بررسی تاریخ، عملکرد امروز خود را بررسی و تحلیل کنیم، زیرا قرآن ما را مکلف نکرده ۱۴۰۰ سال پیش از خود را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.
امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر در ادامه افزود: ما باید از خودمان سخن بگوییم و اگر خوبی داریم آن را تبیین کنیم و اگر خیانتی هم مرتکب شده‌ایم خیانت‌های خود را به مردم بازگو کنیم و آنان را کتمان نکنیم؛ ما نباید اعمال اصحابی چون عمروبن عاص و ابوموسی اشعری رضی‌الله‌عنهما را مورد انتقاد قرار دهیم.
🔹شیخ سیدعبدالباعث قتالی در مراسم نماز جمعه بندرعباس بر لزوم مراقبت از وحدت اسلامی تأکید کرد و گفت: هر جامعه‌ای برای تداوم حیات خود نیازمند وحدت است و جامعه اسلامی نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ اما وحدت نیازمند مراقبت است، چراکه وحدت همان‌گونه که طرفداران زیادی دارد مخالفان سرسختی نیز دارد لذا معتقدان به وحدت بایستی برای آن هزینه کنند.
🔹مولانا سیدعبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه سراوان در بخشی از سخنان خود با اشاره به حوادث متعدد تأسف‌بار ناامنی، قتل‌های طایفه‌ای و حوادث رانندگی در سطح استان سیستان‌وبلوچستان، بر لزوم هوشیاری مردم، احتیاط رانندگان و برنامه‌ریزی مسئولان به‌ویژه در استانداردسازی جاده‌ها تأکید کرد و گفت: علاوه بر راه‌های غیراستاندارد، عدم دقت در رانندگی و سرعت غیرمجاز موجب حوادث ناگوار برای خود و دیگران می‌شود که حرام و ناجایز است، تقاضای اسلام و مسلمانی این است که علاوه بر توجه به‌حق الله، حق‌الناس نیز رعایت شود تا دیگران از آزار و اذیت‌مان در امان بمانند.
🔹آخوند عبدالکریم جاور در مراسم نماز جمعه گنبدکاووس با اشاره به خطر رسوخ فرهنگ غرب در جامعه و توسعه آن بین جوانان اظهار داشت: امروز جامعه گرفتار مشکلات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و دردهای بسیاری است، وضعیت عمومی جامعه و برپایی جشن‌ها و عروسی‌ها بیانگر نفوذ و رشد فرهنگ غرب در جامعه است. مؤمنان برای مقابله با این فرهنگ سعی کنند در «ایمان» و «عمل به احکام اسلام» قوی و ثابت‌قدم باشند.
🔹مولانا فتحی‌محمد نقشبندی در مراسم نماز جمعه راسک با اشاره به نزدیکی ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان داشت: نباید کاندیداهای انتخاباتی به مردم وعده‌های توخالی بدهند، چراکه این وعده‌های دروغین روزی دامن‌گیرشان خواهد شد و مردم هم سعی و تلاش کنند در انتخاب نامزدهای انتخاباتی بایستی اصلح را انتخاب کنند و نیز بر اساس لیاقت و شایسته‌سالاری رأی دهند.
🔹مولانا فضل‌الرحمن کوهی در مراسم نماز جمعه پشامگ/سرباز، به دیدگاه اهل‌سنت درباره زیارت قبور به‌صورت کاروانی اشاره کرد و گفت: از نگاه اهل‌سنت تشکیل کاروان برای زیارت قبور بدعت و حرام است. نباید افراد برای ترویج مذهب خود از فقر و ناآگاهی مردم سوء‌استفاده کنند، چراکه این نوع عملکردهای سلیقه‌ای با وحدت در تضاد است.
🔹مولانا نصرت‌الله فضل‌اللهی در مراسم نماز جمعه دلگان به فرارسیدن ماه ربیع‌الاول، ماه ولادت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم یادآور شد و گفت: زمانی که گمراهی و فساد دنیا را فرا گرفته بود و مردم به‌جای عبادت معبود واقعی به شرک و بت‌پرستی روی آورده بودند و انواع ظلم و ستم بر مظلوم روا داشته می‌شد، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در ماه ربیع‌الاول چشم به جهان گشود و تولدشان دنیا را دگرگون و متحول کرد.
🔹مولانا سیداحمد عبداللهی در مراسم نماز جمعه اسدیه/درمیان، تواضع و فروتنی را از اوصاف بارز پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و صحابه رضی‌الله‌عنهم برشمرد و خاطرنشان ساخت: تواضع و فروتنی در برابر مؤمنان یکی از اخلاق بسیار پسندیده است که قرآن، پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را به آن امر کرده: «وَ اخْفِضْ جَنَاحَكَ لِلْمُؤْمِنِينَ»(حجر/۸۸) در این زمینه زندگی نورانی پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌‌وسلم و یارانشان برای همه انسان‌ها الگو و نمونه است.
🔹حاج ماموستا ملا قادر قادری در مراسم نماز پاوه، به تعریف واژۀ استقامت پرداخت و گفت: استقامت در لغت به معنای ایستادن بدون خدشه است و در اصطلاح شرع و باب اخلاق و عقیده به معنای ایستادگی بر عقیده، هدف، آرمان، منهج و ایستادن بر کارهای خیر و دوری از اعمال بد است.

🔹مولوی محمدگل افروز در مراسم نماز جمعه دهستان کهیر/کنارک، بر لزوم توجه به تقوا و پرهیزگاری تأکید کرد و گفت: تقوا انسان را از گناه و معاصی حفاظت می‌کند، او را مطیع و فرمانبردار پروردگارش می‌کند. برای انسان متقی و پرهیزگار انجام همه اعمال نیک و پسندیده آسان و سهل می‌شوند.
🔹مولوی جواد عصار رودی در مراسم نماز جمعه خواف، «صبر» را نشانه ارادۀ مستحکم فرد دانست و گفت: رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم چون دیدگاه معنوی را برخلاف دیدگاه‌های زمان خود آورد؛ مخالفین زیادی پیدا کرد و خداوند، رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را در مقابل گفتارهای ناشایست و اعمال ناپسند خویشاوندان نزدیک، به صبر امر کرد و فرمود: «فَاصْبِرْ عَلَىٰ مَا يَقُولُونَ».
🔹مولوی عبیدالله شهیکی در مراسم نماز جمعه نگین کویر/فهرج، با اشاره به فرارسیدن ماه ربیع‌الاول، ماه ولادت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌سلم پیرامون سیرت آن‌حضرت نکاتی را بیان داشت و گفت: زمانی که دنیا در ظلمات کفر و شرک بود، خداوند متعال لطف بزرگ و عظیمی بر جهانیان کرد و برای هدایت‌شان آخرین پیامبرش را فرستاد تا انسان‌ها را از بردگی انسان‌‌ها آزاد کنند و آنان را با پروردگارشان آشنا کنند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید