🕌 مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت کشور

0

سنی‌آنلاین| خطیبان اهل‌سنت کشور  در مراسم نماز جمعه (۱۷ آبان ۱۳۹۸) به بیان موضوعاتی از قبیل: «ازدواج‌های اجباری»، «رعایت حقوق انسان‌ها»، «وحدت»، «احترام به مقدسات»، «ماه ربیع‌الاول» و بیان «مسائل اصلاحی» پرداختند.

🔹 مولانا محمدحسین گرگیج در مراسم نماز جمعه آزادشهر در بخشی از سخنان خود نسبت به عواقب و پیامدهای ناگوار ازدواج‌های اجباری هشدار داد و تصریح کرد: ازدواج‌های اجباری، دائمی و پایدار نیستند و خیلی زود منجر به درگیری، اختلاف و طلاق می‌شوند، دختران و پسران در انتخاب شریک زندگی خود آزاد هستند. رضایت فرزندان در امر ازدواج بسیار مهم است و باید ازدواج با مشورت و میل آنان صورت گیرد.
🔹 شیخ سیدعبدالباعث قتالی در مراسم نماز جمعه بندرعباس در بخش نخست سخنان خود رعایت حقوق دیگران در اسلام را یک اصل دانست و اظهار داشت: اگر ما در جامعه حقوق یکدیگر را رعایت کنیم، بسیاری از اختلافات اجتماعی حل خواهد شد و شاهد بسیاری از مشکلات نخواهیم بود و نیز اگر روحیه ایمانی در جامعه قوی باشد کمتر شاهد حق خوری و اختلاف خواهیم بود.
🔹 مولانا غلام‌حیدر فاروقی در مراسم نماز جمعه بیرجند «عدالت» را یکی از بزرگ‌ترین راه‌های وحدت بین مسلمانان عنوان کرد و گفت: اگر در جامعه‌ عدالت و مساوات وجود داشته باشد، تبعیض و نابرابری از بین می‌رود و خودبه‌خود وحدت به وجود می‌آید. در سیره پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌خوانیم که وحدت بین مسلمانان با «سعه‌صدر»، «مساوات»، «احترام متقابل نسبت به یکدیگر» و «عدم تنازع» به وجود می‌آید.
🔹مولانا عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه سراوان رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را شایسته‌ترین الگو و رحمت برای جهانیان در تمام زمانه دانست و بر لزوم تبعیت از آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در عبادات، اخلاق اجتماعی و حکومت‌داری تأکید کرد و گفت: رسول‌الله صلی‌الله‎‌علیه‌وسلم دارای کمالات ظاهر و باطن و نمونه عالی‌ترین فضایل و صفات پسندیده بودند که زبان‌ها از وصف آن عاجز و قلم‌ها از نوشتن آن قاصرند، به طفیل آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم تمام نعمت‌های معنوی ازجمله توحید، علم و ایمان، صداقت و دیانت، عدالت و تمام خوبی‌های اخلاقی برای انسانیت حاصل شد.
🔹آخوند عبدالکریم جاور در مراسم نماز جمعه گنبدکاووس بر لزوم شکرگزاری از نعمت‌های الهی تأکید کرد و گفت: خواسته خداوند از انسان‌ها این است که نعمت‌هایش را کشف کنند و از آنها در راستای شناخت و تقرب الهی بهره بگیرند. اگر انسان‌ها بخواهند شکرگزار نعمت پروردگارشان باشند، نمازهایشان را به‌جا آورند و بدانند که همه عبادات برای به نظم آوردن زندگی‌شان است.
🔹مولانا سیداحمد عبداللهی در مراسم نماز جمعه اسدیه/ درمیان بر لزوم «احترام به مقدسات» و «وحدت عملی» جهت تأثیرگذاری اتحاد و برادری در جامعه تأکید کرد و گفت: امروز باید مسلمانان برای حفظ وحدت «سرمایه‌گذاری» کنند و به آن اهمیت بدهند، باید وحدت «عملی» باشد و منحصر در گفتار نباشد. مهم‌ترین عامل وحدت «احترام به مقدسات» یکدیگر است که خیلی می‌تواند مؤثر باشد.
🔹حاجی قاضی شرف الدین جامی الاحمدی در مراسم نماز جمعه تربت‌جام به صفات پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم اشاره کرد و گفت: رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم بهترین اسوه و الگو برای جهانیان هستند. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم تمام صفات و ویژگی‌های نیک را دارا بودند. قبل از بعثت ایشان صلی‌الله‌علیه‌وسلم به امانتداری بین قوم‌شان مشهور بودند، ازنظر خلق‌وخوی سرآمد اعراب بودند و هیچ‌گاه دروغ نگفتند.
🔹مولانا اهل‌الله سرکوری در مراسم نماز جمعه مسجد ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنه ایرانشهر با اشاره به ماه ربیع‌الاول، ماه تولد پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم گفت: رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در میان قومشان با صفات «حیا»، «راستگویی» و «امانتداری» مشهور بودند، آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم طی ۲۳ سال نبوت دنیا را با نور قرآن روشن کردند و در این مدت کوتاه طبیعت‌های خشن را به نرم‌ترین طبیعت تبدیل کردند و شرک و بت‌پرستی را از زمین برچیدند.
🔹مولانا فضل‌الرحمن کوهی در مراسم نماز جمعه پشامگ/ سرباز با اشاره به ماه ربیع‌الاول، ماه تولد پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم اظهار داشت: انسانیت قبل از تولد آخرین پیامبر، حیران و سرگردان بود. جامعه آن روز از خون‌ریزی، فساد، ظلم و تعدی و غارت بیداد می‌کرد. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در این عصر مبعوث شد و با دعوت به‌سوی پروردگار، انسان‌ها را با خالق‌شان آشنا ‌کردند و آنها را به کارهای نیک دستور و از اعمال بد و زشت نهی کردند.
🔹 مولانا عبدالعزیز اربابی در مراسم نماز جمعه دلگان بر لزوم آماده‌گیری برای آخرت تأکید کرد و گفت: باید مؤمنان در دنیا با «دینداری»، «نماز»، «ذکر»، «تلاوت» و «صدقه» برای سفر آخرت و ملاقات با پروردگارشان آماده‌گیری لازم را بگیرند.

🔹 مولوی نواب حوت در مراسم نماز جمعه دهستان کهیر/ کنارک با بیان اینکه سیره پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم باعث «نور» و «برکت» در زندگی می‌شود، گفت: سیره رسول‌الله‌ صلی‌الله‌علیه‌وسلم مایۀ حیات است و باعث نور و برکت در زندگی می‌شود. باید همه امت اعم از فقیر و ثروتمند و راعی و رعیت سعی و تلاش کنند تا زندگی خود را مطابق سیره نبوی قرار دهند.
🔹 مولوی عبیدالله شهیکی در مراسم نماز جمعه نگین کویر/ فهرج به جایگاه مسلمان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: جهان برای مسلمان آفریده شده است و مسلمان آفریده شده که مسیر جامعه و جهان را عوض کند و او را به مسیر نیکی و رستگاری راهنمایی کند. هرگاه جامعه فاسد شود و از جاده مستقیم بیرون رود، نباید مسلمان سکوت کند، بلکه با امربه‌معروف و نهی از منکر جامعه را در مسیر درست و صحیح قرار دهد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید