🕌 مولوی قهستانی در مراسم نماز جمعه اهل سنت خواف: 🔷 «اخلاق بد» یکی از مصادیق ظلم در خانواده است

0

مولوی حبیب‌الرحمن قهستانی مدرس حوزه علمیه احناف خواف در مراسم نماز جمعه (۲۸ مهرماه ۹۶) اهل سنت خواف، ضمن تشریح انواع ظلم، «بداخلاقی با اعضای خانواده» را یکی از مصادیق ظلم برشمرد.
به گزارش سنی‌‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی حبیب‌الرحمن قهستانی در این مراسم، با تلاوت آیه “و تری الظالمین مشفقین مما کسبوا و هو واقع بهم”، اظهار داشت: «ضعف دینی و ایمانی»، «خودبینی»، «کینه»، «حسادت»، «ترس از افشای عیوب» و «حس انتقام‌جویی» ازجمله دلایلی هستند که انسان‌ها «ظالم» می‌شوند و به جان و مال همدیگر تعرض می‌کنند.
ایشان اظهار داشت: در آیات الهی و احادیث نبوی، موضوع ظلم و ستم به‌وفور یادشده است. ظلم به معنای تعدّی و از حد گذشتن است.
مولوی حبیب‌الرحمن اضافه کرد: ظلم انواعی دارد: ۱٫ ظلمی که انسان در حق پروردگارش می‌کند؛ که در قالب «شرک» و «افترا» به الله است. این نوع ظلم قابل‌بخشش نیست. ۲٫ ظلمی‌ که انسان به خودش می‌کند؛ نعمت‌های حلال را کنار می‌گذارد و به حرام روی می‌آورد.
ایشان ادامه داد: «ضعف دینی و ایمانی»، «خودبرتربینی»، «کینه»، «حسادت»، «ترس از افشای عیوب» و «حس انتقام‌جویی» ازجمله دلایلی هستند که انسان‌ها «ظالم» می‌شوند و به جان و مال همدیگر تعرض می‌کنند.
ایشان تصریح کرد: ظالم تصور می‌کند با ظلمی که انجام می‌دهد به او نفع می‌رسد درحالی‌که او در اشتباه است. آثار ظلم به خودش برمی‌گردد.
مدرس حوزه علمیه احناف خواف عواقب ظلم را این‌چنین برشمرد: ۱٫ ظالم از هدایت الهی محروم می‌شود؛ ۲٫ خوار و ذلیل می‌شود؛ ۳. مورد لعنت خداوند قرار می‌گیرد؛ ۴٫ خسارت و زیان می‌بیند.
ایشان «اخلاق بد» را از مصادیق ظلم، در خانواده دانست و ادامه داد: یکی از وظایفی که انسان‌ها بر عهده دارند اخلاق نیک در خانواده است. باید تلاش کنند تا در خانواده حق‌وحقوق یکدیگر را رعایت کنند.
مولوی قهستانی در ادامه افزود: توجه داشته باشیم پایبند نبودن زن و شوهر نسبت به وظایف‌شان باعث می‌شود تا جوی «متشنج» و «ناآرام» در خانواده حاکم شود و کم‌کم به خویشاوندان هم سرایت کند. درنتیجه با تهمت‌های ناروا باعث ازهم‌پاشیدگی زندگی خود شوند. ما باید از بزرگان و سلف صالح خود درس بگیریم و بنگریم که آنها چگونه زندگی می‌کردند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک نظر دهید